16 YAŞINDAKİ TÜRK GENCİ APPLE’IN AÇIĞINI BULDU | Hür Haber Ajansı

 

İndex

16 YAŞINDAKİ TÜRK GENCİ APPLE’IN AÇIĞINI BULDU

18 Aralık 2017, Pazartesi 07:35:01 Kaydet Paylaş
16 YAŞINDAKİ TÜRK GENCİ APPLE’IN AÇIĞINI BULDU

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
16 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, Apple’ ın sesli uygulaması Siri’ de büyük bir açık buldu. Yiğit Can Yılmaz’ın bu açığı Apple’a bildirmesi üzerine adı firmanın internet sitesine yazıldı.

Hürriyet’in haberine göre Yiğit Can Yılmaz, lise son sınıf öğrencisi. Teknoloji ve yazılım dünyasına meraklı. Kullanmayı sevdiği Apple ürünlerinin yazılımlarını araştırmaya karar verir. Önce yazılım dillerini öğrenir. Daha sonra hafta sonlarında boş vaktini iPhone, iPad ve Mac gibi Apple ürünlerinin yazılımlarını araştırmak için geçirir. Sonunda öyle bir açık bulur ki Apple, bu 16 yaşındaki öğrencinin ismini web sitesine yazarak teşekkür eder.

Apple’ın sesli asistanı Siri’deki bir açığı bulan Yılmaz, “Apple’ın paylaştığı kaynak kodlar üstünden testlerde Siri’deki açığı tespit ettim. Kullanıcı bildirimleri kapatsa bile Siri, bildirimlerim içeriğini okumaya devam ediyordu. Yani siz kapatsanız bile Siri farkına varmıyordu. Apple’ın güvenlikten sorumlu ekibine gönderdim” şeklinde konuştu. Apple, yetkililerinin hızlı biçimde harekete geçtiğini aktaran Yılmaz, şunları anlattı: “Bulduğum açık oldukça önemliydi. Apple’ın iPhone 5s ve üst modellerle, iPad Air ve sonrası ve iPod touch 6. nesili kapsıyordu. Benim iletişime geçtiler ve açığı kapattılar. Apple’ın web sitesinde katkıda bulunanlar listesine adımı yazdılar. 2 bin dolarlık ödülün de sahibi oldum.”

Apple mühendisi olmak istiyorum

Gelecekte yazılımlarla alakalı çalışmak istediğini söyleyen Yılmaz, “Apple ürünlerine karşı oldukça meraklıyım. Apple mühendisi olmak istiyorum. Apple için programa dillerini öğrendim. Bu alana odaklanmış durumdayım. Okul haricindeki bütün boş vakitlerimi Apple yazılımları üstüne geçiriyorum. Bütün Apple ürünleri ile ilgili bilgim var” şeklinde konuştu.

Yeni açıklar buldu

Küçük yaştan itibaren elektronik ürünlere alaka işittiğini anlatan Yılmaz, “Apple’ın ürünleri ilgimi çok çekiyor. Bu yüzden iPhone, iPad, Mac bilgisayarları başta olmak üzere Apple ürünlerini araştırmaya karar verdim. Hafta sonları bu modellerin yazılımlarındaki sızma testlerini yapıyorum. Apple’ın paylaştığı kaynak kodlar üstünden testlerimi yapıyorum” diyerek konuştu. Şu anda bir açığı daha Apple yetkililerine gönderdiğini söyleyen Yılmaz, “Yeni bulduğum açık Apple’ın web tarayıcısı Safari’yi ilgilendiriyor. Safari üstünde ziyaret edilen internet sitelerindeki adres çubuğu kolaylıkla değiştirilebiliyor. Bu da kullanıcılar aldatmaya yönelik neticelere sebep olabilir. Örneğin; Safari üstünden kredi kartı dolandırıcılığı yapılabilir. Apple, şu anda bu açığı kapattı ve çok kısa bir müddet sonra adımı teşekkür listesine ekleyecek” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

(H.H.A) MERKEZ/ AYTEN B.

Okunma : 322
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler