2 SENELİK HEYKEL BULDU | Hür Haber Ajansı

 

İndex

2 SENELİK HEYKEL BULDU

27 Aralık 2017, Carşamba 13:22:36 Kaydet Paylaş
2 SENELİK HEYKEL BULDU

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Çorum’ da bir çiftçi tarlayı kazma sırasında karşısına çıkan Roma dönemine ait olan ‘ hırsızlar tanrısı’ olarak bilinen Hermes heykelini müzeye verdi.

6 ay önce ismi açıklamayan bir çiftçi tarlasında çalıştığı esnada bir heykel buldu. Tarladaki işlerini yarıda bırakan çiftçi heykelciği alarak Çorum Müzesi’ne getirdi.

Arkeofili’de yer verilen habere göre, yapılan araştırmalar sonunda 2.000 senelik olduğu öğrenilen ve Müze Müdürlüğü tarafından teslim alınan Hermes heykeli uzmanlar tarafından restorasyonu yapılarak envantere kaydı yapıldıktan sonra müze koleksiyonuna alındı.

Çiftçi ödüllendirildi

Konu hakkında yasaya göre, taşınır ve taşınmaz kültür-tabiat varlıklarını bulan yahut eserden yeni haberdar olanlar, en geç üç gün içinde en yakın müze müdürlüğüne, köyde muhtara, öbür yerlerde de mülki idare amirlerine vaziyeti bildirmekle mecbur tutuluyor. Bu kapsamda Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararınca Hermes heykelini getiren çiftçinin ödüllendirildiği öğrenildi.

Çorum Müzesi Müdürü Dr. Önder İpek, arkeolojik kazılardan gelen eserlerin yanı sıra müzeye vatandaşların kaçak kazı yapmadan piknik alanlarında ve tarla sürümü esnasında tesadüfen karşılaştığı eserleri müzeye getirdiklerini belirtti.

Mevzuat gereği buldukları tarihi eserleri müzelere teslim eden vatandaşlara ödüllendirme ve taktir mahiyetinde ücretler ödendiğini dile getiren Dr. İpek,

“Vatandaşlarımız zaman zaman buldukları eserleri bizlere teslim ediyorlar. Son zamanda müzemiz koleksiyonunda bulunmayan Roma dönemine ait Hermes heykelciliği böyle kazandırıldı. Vatandaşlarımız buldukları eserleri müzemize getirdiklerinde kaçakçılığa meydan vermemek için devletimiz tarafından bir ödeme yapılmaktadır. Vatandaşlarımızdan buldukları tarihi eserleri müzemize getirmelerini öneriyoruz.” şeklinde konuştu.

Zeus’un oğlu

Müzedeki heykelin altında şu bilgiler yer alıyor: “Hermes, Tanrı Zeus ile Titanlar soyundan gelen Maia’nın oğludur. Zeus’un buyruklarını ölümlülere ve tanrılara iletir. Kanatlı sandalet ve başlık giyen Hermes, elinde asa ve para kesesi taşır. Güzel ve inandırıcı konuştuğu için hatiplerin, sürülerin, ve hırsızların tanrısıdır. Yolları, yolcuları ve tüccarları korur. Ölenlerin ruhunu yer altı ülkesine Tanrı Hades’e götürür. Zeus’n gönderdiği uykuyu ve rüyaları insanlara iletmek onun görevidir.”

 
Okunma : 398
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler