40 Dereceyi Bulan Havaya Rağmen Kazı Çalışmaları Devam ediyor | Hür Haber Ajansı

 

İndex

40 Dereceyi Bulan Havaya Rağmen Kazı Çalışmaları Devam ediyor

10 Ağustos 2017, Perşembe 15:40:11 Kaydet Paylaş
40 Dereceyi Bulan Havaya Rağmen Kazı Çalışmaları Devam ediyor

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Kars İline 42 km uzaklıktaki Ocaklı Köyü sınırları içerisinde yer alan Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehrinin batı yakasında Türkiye sınırları içerisinde volkanik bir tüf tabakası üzerine kurulmuş Ortaçağ Şehri olan Ani Örenyeri’nde ekipler 40 Derece sıcağa rağmen çalışmalarına aralıksız devam ederek tarihi gün yüzüne çıkarıyor.

Pamukkale Üniversitesi’nden gelen 34 kişilik ekip Prof. Dr. Fahriye Bayram önderliğinde, 40 derece sıcağa aldırış etmeden kazı çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Sıcak havaların yanı sıra rüzgarla savrulan toprak da ekibe zaman zaman sıkıntılar yaşatıyor. Ekip üyeleri sıcaktan ve rüzgardan  korunmak adına farklı çözümler buluyor. Bazı ekip üyeleri şemsiye kullanırken bazıları da rüzgarın savurduğu topraktan korunmak için maske kullanıyor. Böylece çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Tarihe şahitlik eden ve tarihi eserleri günyüzüne çıkaran ekibin başkan Prof. Dr. Fahriye Bayram,” Ani’deki kazı çalışmalarına başladığımızdan beri hedefimiz aslında ayaktaki yapıların kurtarılması ve onların daha uzun süre yaşayabilmeleri için restorasyonların gerçekleştirilmesi. Daha önceki yıllarda biz katedralin etrafında çalışmıştık. Çünkü onun restorasyon projeleri hazırlanmıştı. Bu yıl katedralin etrafındaki çalışmalarımızı sonlandırdık" dedi.

 

"Çok sayıda İslami sikke çıktı"

Surların onarım işlerine başladıklarını belirten Prof. Dr. Bayram, "Şimdi surların onarım işlemleri gerçekleştiriliyor. Projeleri hazırlandı onlarında, o yüzden biz Aslanlı Kapı’nın doğusundan başlayarak tüm surların önünü kazacağız. Ondan sonra da restorasyon çalışmaları başlayacak. İkinci çalışma alanımız da Büyük Hamam’dı. Ani’de iki tane hamam var şimdilik, Büyük Hamam ve Küçük Hamam. Bu Selçuklular döneminde yapılmış. Anadolu’daki ilk hamam örnekleri, bunların plan tipleri daha sonra Anadolu’ya kaynak oluşturmuş. Büyük Hamam 1960’lı yıllarda Prof. Dr. Kemal Balkan, tarafından kazılmış ve bir de toprak çok iyi analiz edilmemiş. O yüzden biz bu toprağı sanki yeni bir kazı alanıymış gibi kademe kademe kazıyoruz. Toprağı eliyoruz. İçerisinden çok sayıda İslami sikke çıktı. Henüz deşifrelerini yapmadık. Onun dışında çok kaliteli seramikler var. Günlük kullanıma ait seramikler var. Etraftaki bu atık toprağı attıktan sonra yapıda tekrar bir kazı yapıp restorasyonu gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

(H.H.A.)KARS/KÜBRA S.
Bu Haberin Manşeti :

40 Dereceyi Bulan Havaya Rağmen Kazı Çalışmaları Devam ediyor
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 589
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler