512 YAŞINDA KÖPEK BALIĞI DANİMARKA’DA BULUNDU | Hür Haber Ajansı

 

İndex

512 YAŞINDA KÖPEK BALIĞI DANİMARKA’DA BULUNDU

13 Aralık 2017, Carşamba 07:40:44 Kaydet Paylaş
512 YAŞINDA KÖPEK BALIĞI DANİMARKA’DA BULUNDU

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Grönland köpek balığının 512 yaşında olup, Danimarkalı araştırmacıların yapmış olduğu çalışmalara göre, bugüne kadar yaşayan en yaşlı omurgalı hayvan olduğu düşünülüyor.

Danimarkalı bilim insanları, dünyanın yaşayan en yaşlı omurgalı canlısını bulduklarını öne sürdü. Görüntülenen Grönland köpek balığının 512 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

5 BUÇUK METRE BOYUNDA

Kuzey Atlantik ve Arctic denizlerini dolaşan bilim insanları tarafından bulunan köpek balığı, yakklaşık 5,5 metre uzunluğunda. Danimarkalı bilim insanları, Grönland köpek balıklarının her sene ortalama bir santimetre büyüdüğünü belirtiyor.

400 YAŞINDA BİR BAŞKASI DAHA BULUNMUŞTU

Grönland köpek balıkları, Kuzey Atlantik ve Kuzey Kutup okyanuslarının soğuk sularında yaşar ve hayat alanı Grönland çevresindeki denizler de dahil olmak üzere Doğu Kanada’dan Norveç Denizi’ne kadar uzanır. Bu hayvanlar, ortalama 2 buçuk kilometre derinlikte yaşamlarını sürdürür.

Tüm omurgalı türleri arasında en uzun ömre sahip canlılar olarak bilinen Grönland köpek balıkları, öbür balıklarla beslenerek hayatta kalır. 2016 da senesinde 400 yaşında bir Grönland köpek balığı bulunmuştu.

 
Okunma : 444
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler