Son Dakika Haberler

AB VE ABD TÜRKİYE’YE YÖNELİK YENİ YAPTIRIMLARI AÇIKLADI

AB VE ABD TÜRKİYE’YE YÖNELİK YENİ YAPTIRIMLARI AÇIKLADI
Okunma : 34 views Yorum Yap

Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde merakla beklediği iki haber vardı. Biri Avrupa Birliği (AB) Liderler zirvesinde Türkiye’ye dair alınacak kararlar ve diğeri ise ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklayacağı yaptırım kararları. AB’den beklendiği üzere sert yıpratıcı yaptırım kararları çıkmadı, yaptırım uygulanmamasına karar verildi. Fakat ABD yaptırımları Türkiye’yi oldukça etkileyecek gibi görünüyor. Çünkü Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemi nedeniyle alınan yaptırım kararı, “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası” (CAATSA) kapsamında uygulanacak.

AB YAPTIRIM KARARLARI

Avrupa Birliği (AB), Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmekle suçladığı Türkiye’ye yaptırım kararlarını 10-11 Aralık’taki liderler zirvesinde açıkladı.

AB’nin 10-11 Aralık zirvesi, Fransa ve Yunanistan’ın istediği gibi, silah ambargosu, Gümrük Birliği’nin ve AB üyelik sürecinin tamamen rafa kaldırılması gibi yaptırımları getirmedi. Almanya ve NATO’nun da istediği şekilde, bundan önce de olduğu gibi, diyalogların devam etmesi yaklaşımı ön plana çıktı.

 

Zirvenin kararları üç madde ile özetlenebilir;

-Türkiye’ye yönelik özellikle ekonomik ve siyasi boyutlu yaptırımların neler olabileceği üzerine Mart 2021’e kadar bir rapor hazırlanacak.

-Doğu Akdeniz için çok taraflı bir konferans ve diplomasi masası kurulacak.

-Türkiye-AB ilişkilerinin sapacağı rota için ABD’de Joe Biden’ın başkanlık görevini devralması ve Washington ile ilişkiler de dikkate alınacak. Yani, AB-Türkiye ilişkileri, ABD-Türkiye ilişkilerine endekslenecek.

 

ABD YAPTIRIM KARARLARI

ABD yönetimi Türkiye’ye Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemi nedeniyle kısa adıyla CAATSA olarak bilinen Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası kapsamında bir dizi yaptırım uygulama kararı aldı. Toplam 12 maddeden oluşan CAATSA yaptırımlarından en az 5 madde seçilerek Türkiye’ye uygulanacak.Bu 5 maddenin hangileri olacağı, en sert 5 maddenin mi, yoksa daha hafif 5 maddenin mi uygulanacağı ise başkanın tasarrufunda.

CAATSA yaptırım maddeleri;

 1. Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi,
 2. Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi,
 3. ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi,
 4. Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi,
 5. Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi,
 6. Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması,
 7. Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması,
 8. Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması,
 9. Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması,
 10. ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması,
 11. Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağı,
 12. Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.