ABD İle Vize Krizine İlişkin Hükümetten Açıklama | Hür Haber Ajansı

 

İndex

ABD İle Vize Krizine İlişkin Hükümetten Açıklama

12 Ekim 2017, Perşembe 11:18:47 Kaydet Paylaş
ABD İle Vize Krizine İlişkin Hükümetten Açıklama

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
ABD ve Türkiye arasındaki vize gerilimine ilişkin Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'dan son dakika açıklama... Bozdağ, Habertürk canlı yayınında yaptığı açıklamalarda, "İki ülke arasında, temsilcilerin bir araya gelip bu konu üzerinde çalışmaları kararı alındı ve bu karar gereği önümüzdeki günlerde bir araya gelinecek, çalışılacak ve sonucuna göre de bir adım atılacaktır" dedi.

İşte Bekir Bozdağ'ın o açıklamaları:

ABD İLE VİZE KRİZİ

İlişkiler daha önce de pek çok sınamadan geçti. İki ülke birlikte çalışma kararı alındı.

'AVUKATIYLA GÖRÜŞTÜRÜLDÜ'

Bizim hukuk sistemimizde bir kişi gözaltına alındıktan sonra, tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine gönderildiğinde avukat bulundurulması kanunen zorunludur. OHAL olduğu için belli süre görüştürülmüyor. Ama sonra görüştürülüyor.

25 Eylül'de gözaltına alınıyor, 4 Ekim'de tutuklanıyor. Ve 8 Ekim'de vizeyle ilgili karar çıkıyor.

25 Eylül'de ABD elçiliğinin haberi var. 4 Ekim'de de haberi var.

İkincisi, bizim hukukumuzda savcı ve kolluk avukat olmadan herhangi bir kişinin ifadesini alamaz. Hem polisteki ifade avukat huzurunda, hem de savcılıktaki ifadesi avukatı huzurunda alınmıştır. Sulh cezadaki ifadesi de avukat huzurunda yapılmıştır.

Zannedersem bu konuda bir bilgi eksikliği var. İkincisi de avukatlarıyla istediği zaman görüşebilir. Kendi özel avukatı da olabilir. O avukat da istediği zaman müvekkiliyle görüşebilir. Buna engel yok. Ama bugüne kadar herhangi bir avukat görüşme talebi, ifadede hazır bulunan avukat dışında görüşme talebi olmamış. Ailesinden de bir talep olmamış. Ailesine de bu bildirilmiştir.

Büyükelçi çalışanının avukatı ve ailesiyle görüşmesine herhangi bir engel yoktur.

İfade sırasında avukat var, sulh ceza hakiminde avukat var. Ama bu ifade sırasındaki avukat dışında ayrıca bir avukatın görüşme talebi olmamış. Ailesinin de bir görüşme talebi olmamış. Savcılık ailesine de 'sizin görüşme hakkınız var' diye bilgilendirme yapılmış.

 

(H.H.A.)MERKEZ/T.T.

Okunma : 318
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler