ABD'nin Suriye'deki Tüm Askerlerini Çekmeyi Düşündüğü Açıklandı

"ABD'nin Suriye'deki Tüm Askerlerini Çekmeyi Düşündüğü Açıklandı"

ABD'den Suriye'ye yönelik kritik bir açıklama geldi. Bu konuda açıklama yapan ABD'li bir yetkili, Suriye'den tüm askerleri çekmeyi değerlendirdiklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekata birkaç gün içerisinde başlanacağını açıklamasının ardından ABD kritik bir karar aldı. Reuters'a konuşan ABD'li bir yetkili ABD, çok kısa bir zaman içinde Suriye'deki tüm askerlerini çekmeyi planlıyor.

 

PENTAGON'DA GÜNDEM SURİYE'DEN TAMAMEN ÇEKİLMEK

Reuters'ın haberine göre, iç savaş ülkesinin kuzeyinde çok sayıda askeri ve üssü bulunan Pentagon, Suriye'den tamamen çekilmeyi değerlendiriyor.

 

TÜRKİYE'NİN İLK HEDEFİ İSE FIRAT'IN DOĞUSU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Suriye'de Fırat'ın doğusuna yönelik bir harekatın başlayacağının sinyalini verdi. TSK'nın birkaç gün içinde harekata başlayacağını bildiren Erdoğan, "Her şeye rağmen Amerika'yı doğru zeminlerde buluşabilmemiz şartıyla gelecekte de birlikte yol yürüyebileceğimiz stratejik müttefikimiz olarak görüyoruz. Ülkemizin beka meselesi olarak gördüğümüz Suriye politikasındaki derin görüş ayrılıklarımızın, gelecekteki daha büyük işbirliklerimizin önünde bir engel oluşturmasına izin vermemeliyiz. İşte bu anlayışla Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içerisinde başlayacağımızı ifade ettik, ediyoruz. Hedefimiz asla Amerikan askerleri değildir, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarıdır." dedi.

 

ABD, IŞİD'E KARŞI SAVAŞIN TAMAMLANMAK ÜZERE OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Öte yandan, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada IŞİD'e karşı sürdürülen savaşın birkaç içinde sona erebileceğini söyledi.

Jeffrey, IŞİD'e karşı son savaş alanının Fırat Nehri boyunca koalisyon birliklerinin başını çektiği ABD destekli güçler tarafından yürütüldüğünü belirterek, "Savaş sürüyor ve birkaç ay içerisinde sona ermesini bekliyoruz, bu IŞİD'in elindeki konvansiyonel sayılabilecek son alan olacak." sözlerini kaydetti.

(H.H.A.) KARS/KÜBRA A.

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Popüler Haberler

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.185536