ALİ KIZILTUĞ HAYATINI KAYBETTİ | Hür Haber Ajansı

 

İndex

ALİ KIZILTUĞ HAYATINI KAYBETTİ

13 Aralık 2017, Carşamba 08:11:01 Kaydet Paylaş
ALİ KIZILTUĞ HAYATINI KAYBETTİ

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Ünlü halk ozanı Ali Kızıltuğ birkaç ay önce kanser teşhisi konulmuştu. Ünlü ozan tedavinin sürdürüldüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Halk ozanlığı geleneğinin çınarlarından Ali Kızıltuğ’un bu sabah hayatını kaybettiği duyuruldu.

MEMLEKETİNDE DEFNEDİLECEK

73 yaşındaki Kızıltuğ’un yarın memleketi Sivas Divriği Mursal Köyü’nde defnedilecek.

KANSER TEŞHİSİ KONULMUŞTU

Geçtiğimiz aylarda kanser teşhisi konulan Ali Kuzultuğ’la alakalı Onur Akay şu paylaşımı yapmıştı: “Büyük halk ozanı Ali Kızltuğ, Ankara’da bir özel hastaneye kaldırıldı. Kıymetli sanatçımızın kalçasında görülen kanser tümörünün, akciğere metastaz yaptığını ailesinden öğrendim. Ali Kızıltuğ, şu anda onkoloji servisinde ışın tedavisi görüyor ve kemoterapi tedavisine başlanacak. Nefes almakta güçlük çeken ve yemeden içmeden kesilen büyük sanatçımız için dualarınızı bekliyorum.”

ALİ KIZILTUĞ KİMDİR?

Ali Kızıltuğ, 1944 senesinde Sivas’ın Divriıği ilçesine bağlı Mursal köyünde doğdu. 1958 senesinde bağlama çalmaya başladı. Bağlamaya ilişkin temel bilgileri köyünde bulunan Abbas ustadan öğrendi. İlk senelerde başka aşıkların eserlerini ve yöresel türküleri seslendirdi. 1969 senesinde ilk plağı olan “Asrı gurbet harab etmiş köyümü” çıktı.

Bugüne kadar 103 plak ve 87 kaseti yayınlandı. 2160 eseri bulunmakta ve bunların 550 tanesi başka sanatçılar tarafından seslendirildi. 2011 senesinde İstanbul da Sivaslı sanatçıları birliği tarafından gerçekleştirilen ”Ustaya Saygı” isimli programda senenin ozanı seçilerek onur plaketi aldı. 2012 senesinde Ankara Halk Ozanları Derneği Başkanı Kenan Sahbudak tarafından ”Ustaya Saygı” ve ”Yılın Ozanı” ödülü verildi.

 

 

 

 

(H.H.A) MERKEZ/ AYTEN B.

Okunma : 362
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler