ALO 170 İÇİN TAŞERON İŞÇİ ALIMI YOK | Hür Haber Ajansı

 

İndex

ALO 170 İÇİN TAŞERON İŞÇİ ALIMI YOK

12 Aralık 2017, Salı 15:03:36 Kaydet Paylaş
ALO 170 İÇİN TAŞERON İŞÇİ ALIMI YOK

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Taşeron işçiler kadro haberlerini merakla beklerken, konu hakkında sorulara cevap veren “ALO 170” hattı çalışanlarının kadro dışı kaldığı söylendi.

Hükümet, 850 bin taşeron işçiyi kadroya almaya hazırlanırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde bu süreçle alakalı vatandaştan gelen soruları dinleyen “ALO 170” personelinin kadro dışı kaldığı ortaya çıktı. Gazete Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre çağrı merkezi personeli, “araçla personel çalıştırmaya dayalı hizmet alımı” kapsamında değerlendirildiği için düzenlemeye dahil edilmedi.

BİN 135 PERSONEL VAR

Ankara, Trabzon, Aksaray, Şanlıurfa, Sivas, Bayburt, Muş ve Kütahya olmak üzere 8 ilde taşeron firma üstünden çalıştırılan bin 135 dolayında ALO 170 personeli var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yaptığı açıklamada, internet ve telefon üstünden taşeron düzenlemesine ilişkin soruların alınacağını, bu kanallardan gelen sorulara cevap verileceğini belirtmişti. ALO 170 çalışanları, kadro isteklerini dile getirdi. Aralarında 2010 senesinden bu yana görev yapanların da bulunduğunu söyleyen çalışanlar, “Yıllardır çalışıyoruz, biz de iş garantisi istiyoruz” şeklinde konuştu.

DİĞER BAKANLIKLARDA DA VAR

ALO 170 çalışanlarının yanı sıra, bütün kamu kurum ve kuruluşlarında “araçla personel çalıştırmaya dayalı hizmet alımı” yoluyla istihdam edilen çağrı merkezi çalışanları da kapsam dışı bırakıldı. Düzenlemenin mevcut halinde Kalkınma Ajansları, Anadolu Ajansı ve TRT gibi özel bütçeli kurumlar da kapsam dışı kalacak. Kamu İhale Yasası Genel Tebliği’ne göre, toplam ihale bedelinin yüzde 70’i araç temini, yüzde 30’u personel için ise bu ihale “araçla personel çalıştırmaya dayalı hizmet alımı” kapsamında değerlendiriliyor. Düzenlemede bir değişikliğe gidilmezse, şoförlü araç kiralama, yemek hazırlama gibi alanlarda taşeron işçiler aynı şartlarda çalışmaya devam edecekler. 

(H.H.A.) MERKEZ/SILA G.

Okunma : 413
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler