Ani Ören Yeri Tarihi Yaşatmaya Devam Ediyor! | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Ani Ören Yeri Tarihi Yaşatmaya Devam Ediyor!

04 Ağustos 2017, Cuma 10:37:16 Kaydet Paylaş
Ani Ören Yeri Tarihi Yaşatmaya Devam Ediyor!

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Kars Ani Ören Yeri’nde yapılan kazı çalışmalarında bulunan, yaklaşık bin yıllık olduğu tahmin edilen ‘şahmeran’ motifli kabartma, Müze müdürlü tarafından İl Müzesi’nde sergiye sunuldu.

961-1045'te Pakraduni Hanedanlığı döneminde Ermeni hükümdarlarının başkenti olan, 11. ve 12. yüzyıla ait İslam mimarisi eserlerini de bünyesinde barındıran Ani Ören Yeri'ndeki kazı çalışmalarında tarihe ait  farklı eserler ortaya çıkarılıyor.

Ani Katedrali etrafında geçtiğimiz yılllarda yapılan kazı çalışmalarında, küf taşı üzerine işlenmiş aslan, kadın ve yılan desenlerinin yer aldığı "şahmeran" motifli tarihi kabartma bulundu. Orta Çağ döneminden kaldığı ifade edilen eser, konservasyonun ardından Kars İl Müzesi’nde ziyarete açıldı.

Müze Müdürü Necmettin Alp yaptığı açıklamada ziyaretçilerin, eseri sergi salonunda görebileceğini ifade etti. ‘Şahmeran’ efsanesi hakkında bilgi veren Necmettin  Alp, "Şahmeran, halk arasında önemli bir efsane teşkil etmektedir. Bir yılanın dokunulmazlığı üzerine, ona dokunanlara uğursuzluk getireceğine inanılan bir efsaneden oluşmaktadır. Aynı zamanda şahmeran bulunduğu yerde kendisine dokunulmadığı sürece bereket ve huzur getiren bir hayvan olarak bilinmektedir." dedi. Alp, "Şahmeran, aslan, kadın ve yılan üçlemesi kabartma olarak işlenmiş muhteşem bir eser. Geçen yıl müzemize geldi. İşlemlerini tamamladık, şimdi sergide tutuyoruz. Kazı yaptığımız alanda bulunan eserlerin tamamı 10 ve 11. yüzyıla ait. Dolayısıyla şahmerana bin yıllık bir eser diyebiliriz."dedi.

(H.H.A.)KARS/KÜBRA S.
Bu Haberin Manşeti :

Ani Ören Yeri Tarihi Yaşatmaya Devam Ediyor!
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 640
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler