ASGARİ ÜCRET 2000TL’NİN ALTINDA DÜŞMEMELİ | Hür Haber Ajansı

 

İndex

ASGARİ ÜCRET 2000TL’NİN ALTINDA DÜŞMEMELİ

19 Aralık 2017, Salı 12:17:59 Kaydet Paylaş
ASGARİ ÜCRET 2000TL’NİN ALTINDA DÜŞMEMELİ

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
CHP’li Gürer Asgari ücretin 2000 TL’nin altında olması çalışanı açlığa mahkum etmektir.

CHP Niğde Milletvekilleri ve Emek Büroları Yöneticisi Ömer Fethi Gürer, CHP olarak 2000 TL altında bir asgari ücretin emekçilerin beklentilerini karşılamayacağını belirtti. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çalışma Bakanı Türkiye’de çalışanların yüzde 40’ı yani ortalama 6 milyon kişi asgari ücretli olduğunu ifade ediyor, fakat ülkemizde kayıt dışı çalışanlarında asgari ücret rakamı ile ilişkilendirmek lazım. Ülkemizde sendikasız, örgütsüz çalışanların çoğunluğunun yarattığı ve 13 milyona yakın sigortalıdan yalnız grevli toplu iş sözleşmesi yapabilecek 1 milyon civarında işçi bulunduğu dikkate alındığında asgari ücretin önemi daha iyi kavranıp, görülebilecektir” şeklinde konuştu.

 

1440 lira olan net asgari ücretin sendikaların açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırlarının çok altında kaldığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, CHP’li Belediyelerde Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu talebi ile 2017 senesinde asgari ücretin net 1500 TL uygulandığını söyledi.

CHP Milletvekili Gürer, “TÜRK-İŞ Kasım ayı verilerine göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.567,45 TL, Gıda harcaması ile beraber giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması mecburi öbür aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.105,71 TL oldu. Bekâr bir çalışanın aylık hayata maliyeti ise 1.948,56 TL olarak açıklandı. İnsanca hayat ve hakça paylaşım anlayışı asgari ücretin en az 2000 TL olmasını lüzumlu kılmaktadır.Ülkemizde AKP Hükümeti verileri dilediği gibi kullanmakta ve işine geldiği gibi düzenlemektedir. Çırak ve stajyerleri bile istihdam içinde gösteren veriler ile hormonlu büyüme ki büyümeye orantılı işçi artışı olmayışı verinin ne ifade ettiğini gösteriyor. Eğer rakamlara uygun değerlendirme sağlansa, asgari ücretli milli gelirden düzenli pay almış olsaydı 2017’de asgari ücret brüt 2600 TL olmalıydı. 2008 senesinde 414 ABD doları olan aylık asgari ücret halen 358 ABD Dolar civarına gerilemiştir. Sendikaların kamuoyuna her ay açıkladıkları verilere bakıldığında asgari ücret ile geçim imkanı imkânsız hale gelmiştir. Asgari ücretin az 2000 TL olması kısmen bir iyileştirme olacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

(H.H.A) MERKEZ/ AYTEN B.

Okunma : 337
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler