Son Dakika Haberler

BAL TALEBİ YÜZDE ELLİ ARTTI

BAL TALEBİ YÜZDE ELLİ ARTTI
Okunma : 24 views Yorum Yap

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinin önemi Koronavirüs salgını nedeni ile her zamankinden daha fazla önemli hale gelmişken bal ve diğer arı ürünlerine olan talep yüzde elli artış gösterdi. Pandemi nedeniyle rekoltenin düşmesi, bal ve diğer arı ürünlerinin fiyatlarının artmasına neden oldu.

Bağışıklığı destekleyici ürün arayışı bal, propolis, polen, arı sütü gibi ürünlere olan ilgiyi arttırdı. İİlk karantina döneminde yüzde otuzluk satış artışı yaşanan sektörde, ikinci karantina döneminde bu artış yüzde elli dolaylarına yükseldi. Bu yıl altmış bin ton dolaylarında olan rekoltenin önceki yıllara göre daha düşük olması, fiyatların maliyet artışı kaynaklı olarak yükselmesine neden oldu.

2020 yılında  yüzde %95 üretim oranı ile dünya lideri olduğumuz çam balı üretiminde ciddi rekolte kaybı yaşandı. BALDER Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak yaptığı açıklamada, her yeni hasat döneminde fiyat değişimlerinin olduğuna ve bunun rekolte ile ilgili olduğuna dikkat çekti. Pandemi döneminde üretimde aksama olmamasına rağmen rekoltenin düşük geldiğini  aktaran Altıparmak, Türkiye’nin gerçekleştirdiği bal ihracatının yüzde sekseninin çam balı yüzde yirmisinin çiçek balı olduğunu belirtti.

İklim değişikliği sonucu yaşanan kuraklık bal üretiminin azalmasına neden olurken sahte bal tehlikesi tekrar gündeme geldi. Bal fiyatlarının artması sonucu arıcılık sektöründe yaşanan olumsuzluklar, mısır şurubu ile ucuza sahte bal üreten fırsatçıların sayısı artıyor.

KARS BALI, ‘KAFKAS ARISI ÇİÇEK BALI’

Sadece Kars bölgesinde yaşayan Kafkas arısı, diğer arılardan daha uzun olan dil yapısı sayesinde, derin tüplü çiçeklerin nektarlarından daha fazla faydalanıyor. Bu yönüyle diğer ballardan ayrılan Kars balı, aynı zamanda göçebe arıcılar tarafından yetiştiriliyor. Göçebe arıcılar tarafından kovanlar, belli aralıklarla çiçeklerin, polenlerin ve bitki çeşitlerinin fazla olduğu yerlere taşınıyor.

Ülke pazarında günden güne hakettiği değeri görmeye başlayan Kars balı, pandamı nedeniyle artan bu talep artışından olumlu etkilendi. Sadece Kars ile sınırlı kalmak istemeyen üreticiler, internet satışı yöntemi ile ürünlerini ülkenin diğer bölgelerine de göndermeye başladılar.

Yasemin AKPINAR