Baykal: Yüzde 50 Oyla Anayasa Yapılmaz | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Baykal: Yüzde 50 Oyla Anayasa Yapılmaz

19 Mart 2011, Cumartesi 12:19:06 Kaydet Paylaş
Baykal: Yüzde 50 Oyla Anayasa Yapılmaz

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Mersin'in Anamur ilçesinde partisinin ilçe teşkilatını ziyaret eden eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, "Şimdi bu düzen bozulacak arkadaşlar. Millet yarı yarıya dedi ki 'Olmaz kardeşim'. Bu anayasayı milletin çoğunluğu kabul etmedi. Dünyanın her yerinde yüzde 50 oyla milletvekili olunur, belediye başkanı olunur. Bir iktidar yüzde 50 oyla seçim kazanır ama yüzde 50 oyla anayasa yapılmaz" diye konuştu.

CHP Anamur İlçe Teşkilatı'nda partililerle buluşan Deniz Baykal, referandumdan 'evet' çıkmış olmasına rağmen her şeyin bitmediğini, 2019 seçimleri için hazırlanacaklarını söyledi. Seçimler için 2017 sonbaharının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini savunan Baykal, anayasa boyutunda da kaygılı olduklarını ifade etti.

ATATÜRK'ÜN KURDUĞU DÜZEN DEVAM EDİYOR

Cumhuriyetin şahsa ya da kişiye endeksli olmadığını söyleyen ve Atatürk’ün kurduğu düzenin devam ettiğini vurgulayan Baykal şöyle konuştu: "Millet oyları ile bir iktidarı devirdi, başka bir iktidar geldi. Ama sistem devam ediyor. Çünkü bir devlet var. Meclis'te çoğunluk değişti, siyaset değişti devam ediyor. Arkasından yine hükümetler, arada darbeler oldu. Darbeleri yapanlar çekip gittiler. Gitmek zorundaydılar. Gidecekler. Her birimiz o darbeleri yaşadık. Hep beraber yaşadık. Bir gün bile şüphe etmedim ki, o darbe yapanlar geldikleri gibi gidecekler. Bize on yıl, 7 yıl yasak koydular 'siyaset yapamazsınız' diye. Güldük geçtik. Hepsi geldi geçti. Millet gene bu ülkede söz sahibi oldu. Böyle bir düzen kurulmuş.,

BU DÜZEN BOZULACAK

Şimdi bu düzen bozulacak arkadaşlar. Millet yarı yarıya dedi ki 'Olmaz kardeşim'. Bu anayasayı milletin çoğunluğu kabul etmedi. Dünyanın her yerinde yüzde 50 oyla milletvekili olunur, belediye başkanı olunur. Bir iktidar yüzde 50 oyla seçim kazanır ama yüzde 50 oyla anayasa yapılmaz. Millet bilerek 'hayır' dedi. 'Hayır' kesiminin bir karargahı var mıydı?"

(H.H.A.)MERKEZ/ S.C.

Okunma : 544
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler