Bilgen Yeniden Tutuklandı | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Bilgen Yeniden Tutuklandı

18 Eylül 2017, Pazartesi 17:42:27 Kaydet Paylaş
Bilgen Yeniden Tutuklandı

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 8 Eylül’de tahliye edilen HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’in tahliyesine yapılan itirazı değerlendiren Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Bilgen’in tutuklanmasına yönelik karar verdi.

Bilgen, 29 Ocak’ta Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına alınarak Diyarbakır’a getirilmiş, Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ifade işlemlerinin ardından tutuklanma talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı kararı verilerek serbest bırakılmıştı.

Yapılan itiraz üzerine 31 Ocak’ta tutuklanan Bilgen, 8 Eylül’de tahliye edildi. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı ise Bilgen'in tahliyesine itiraz ederek yeniden tutuklanmasını istedi.

İtiraz dilekçesinde, "Bilgen'in üzerine atılı suçlar yönünden kuvvetli suç şüphesinin olduğu, terör örgütü üyesi olmak suçundan yargılandığı belirtilerek, suçun vasıf ve mahiyeti nedeniyle adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı" belirtilerek, tutuklamaya dönük yakalama kararı çıkarılması istendi.

‘SAVCI HAKİM VE POLİSLER KUMPAS DAVASINDAN TUTUKLU AMA FİKİRLERİ İKTİDARDA’

Kararın ardından kişisel Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Ayhan Bilgen şu ifadeleri kullandı:

2011-14 arası telefon dinlemelerim tevhid selam örgütü üyesi olduğum iddiasıyla 15 Temmuz sonrası tutuklananlar tarafından yapıldı.

Tutuklanmama gerekçe yapılan dinlemeler suç sayıldığı için ilgili savcı hakim ve polisler kumpas davasından tutuklu ama fikirleri iktidarda.

Yargı eliyle siyaset baskı altına alınmak isteniyor. Telefon görüşmelerim ve çalışmalarımın arkasındayım haksız yere ve hukuka aykırı deliller aleyhimizde kullanılmıştır. 29 ocak tarihinde gözaltına alınıp bir gün sonra serbest bırakılmamın ardından 31 ocak günü hakkımda verilen tutuklama kararını televizyonlardan izledim. Bu durumda tutuklama kararının medya organlarına servis edenler tarafından verilmiş olan bir talimat olduğu açıktır. “ dedi. Hakkındaki tutuklama kararını televizyonlardan öğrenmesiyle dünyada bir ilki yaşayan Bilgen; bu kararların yargının özel iradesiyle vermiş olduğuna inanmadığını söyledi. Bilgen bu uygulamanın 6 milyon seçmenin iradesine karşı bir talimat olduğu hususuna da değindi.

Verilen kararla ilgili Bilgen’in avukatları da tutuklama kararına itiraz ederek hukuki süreci başlattı.

BAYDEMİR'DEN HÜKÜMETE:

Selam Tevhid davası kumpassa Bilgen neden yargılanıyor, gerçekse siz neden yargılanmıyorsunuz?

HDP’nin geçtiğimiz hafta tahliye edilen Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen’in tahliyesine yapılan itirazın kabul edilmesi üzerine HDP’den de açıklama geldi. Parti Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada "CMK’da tahliye edilen bir sanığın tahliyesine itiraz etme müessesesi yoktur" dedi.

Baydemir, mahkemeye dosya sunularak mahkemenin baskı altında tutulduğunu ifade etti.

Hükümete ve Adalet bakanı'na seslenen Baydemir, "Selam Tevhid davasıkumpas mı? Eğer kumpassa Ayhan Bilgen neden yargılanıyor. Eğer Selam Tevhid Davası bir gerçekse siz neden yargılanmıyorsunuz? Sayın Adalet Bakanı siz de Selam Tevhid soruşturmasında dinlenenlerdensiniz" diye konuştu.

Baydemir'in açıklamasından satırbaşları şöyle:

Bir mahkeme tahliye ettiğinde ona yargı yolu kapalıdır. Bakın, 5 Haziran Diyarbakır Miting saldırısının sanıklarından olan Burhan Gök tahliye edildi ağustos ayında. Gene ağustos ayında bu tahliyeye itiraz edildi. Ancak bu talep görüşülmeden reddedildi. Mahkeme, "mahkemenin verdiği tahliye kararına itiraz yolu kapalıdır" dedi. Dolayısıyla tahliyeye yapılan itirazın kabul edilmesi hukukun çiğnenmesidir. Kanunda mevzuatta yeri olmayan bir talimatın yerine getirilmesidir. Yargı HDP ve HDP milletvekilleri hakkında karar vermiyor. Karar veren külliyenin ta kendisidir.

Bu talebin resen reddedilmesi gerekirken Diyarbakır cumhuriyet savcısı dosyaya 2 klasör gönderiyor. Suç işleyerek gönderiyor. Bu dosyalarda 2011-2014 arası Ayhan Bilgen hakkındaki tape kayıtları var. Bu tapeler Selam Tevhid kumpas davasındaki 7000 kişinin hukuka aykırı dinlendiği hazırlık soruşturmasından. Söz konusu dosyada yazarlar, siyasetçiler, akademisyenler kumpasla dinlenmiştir. Hükümet ne diyor Selam Tevhid davası bir kumpastır, hukuksuzluktur” diyordu. Bu davayı hazırlayan hakimler, savcılar, polisler şu anda tutuklu.

Biz hükümete, adalet bakanına soruyoruz: Selam Tevhid davası kumpas mı? Eğer kumpassa Ayhan Bilgen neden yargılanıyor. Eğer Selam Tevhid Davası bir gerçekse siz neden yargılanmıyorsunuz? Sayın Adalet Bakanı siz de Selam Tevhid soruşturmasında dinlenenlerdensiniz. Aynı kumpasa maruz kalan Ayhan Bilgen’İ hangi hukuk ahlakıyla dosyaya koyuyorsunuz. Kaldı ki Bilgen hakkında Diyarbakır 5. ACM’de görülen dosya dokunulmazlığı kaldırılan dosya. Oysa sizin sonradan gönderdiğiniz dosyalar, dokunulmazlığının devam ettiği, fezlekesi olmayan dosyalar. Hukuk katlediliyor. Bunu reddediyoruz.

Bir kez daha bütün hukuk otoritelerini, bu kumpasa itiraz etmeye davet ediyoruz. Eğer Selam ve Tevhid dosyasındaki kumpası delil olarak kullanıyorsanız o zaman sizin cemaatle kumpas ortaklığınız güncelliğini olduğu gibi koruyor.

HUKUKSUZLUK SİZİN DE BOYUNUZU AŞIYOR

Bu hukuksuzluğun faili bu hukuk katliamının failleri de bize uyguladıkları aynı hukuka maruz kalsınlar. Tek temennim bu. Artık bıçak bırakın kemiğe dayanmayı, kemiği kesiyor. Ayhan Bilgen’in ve tüm arkadaşlarımızın yanındayız. Zulme boyun eğmedik, eğmemeye devam edeceğiz. Ne istiyorsunuz? Zulümle abat olunmayacağını göreceksiniz. Zulümle bir rejim inşa edilemeyeceğini göreceksiniz. Bütün bu hukuksuzluklar öyle bir noktaya ulaştı ki sizin de boyunuzu aşıyor. Siz de bu hukuksuzluk deryasında boğulacaksınız. Hukuk tecelli edinceye kadar itirazlarımız, çabalarımız ve mücadelemiz devam edecektir. 

( H.H.A. ) KARS/ ÇETİN KELEŞ ( KAYNAK: DEMOKRAT HABER )




Bu Haberin Manşeti :

Bilgen Yeniden Tutuklandı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 2019
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler