Çavuşoğlu’ndan açıklama: Menbiç'te Türk ve ABD Askeri Birlikte Güvenliği Sağlayacak | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Çavuşoğlu’ndan açıklama: Menbiç'te Türk ve ABD Askeri Birlikte Güvenliği Sağlayacak

13 Mart 2018, Salı 08:56:19 Kaydet Paylaş
Çavuşoğlu’ndan açıklama: Menbiç'te Türk ve ABD Askeri Birlikte Güvenliği Sağlayacak

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Son Dakika! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Menbiç'te YPG çekilince Türk ve ABD askerleri güvenliği birlikte sağlayacaklar"açıklamasında bulundu.

Washington'da ABD ve Türk heyetleri bir araya gelerek Menbiç'i ve Suriye'yi görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Menbiç'te bir model uygulamak için mücadelenin sürdüğünü paylaştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Menbiç konusunda açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "YPG Menbiç'ten çekildikten sonra orada güvenliği Türk ve ABD askerleri sağlayacak. YPG'nin çekilmesine iki ülke nezaret edecek' dedi.

MENBİÇ MODEL OLACAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "YPG'nin olduğu bölgeler nasıl istikrara kavuşturulur, kimin yöneteceğini nasıl sağlayabiliriz. Temel prensip nüfus oranında yönetim olması. YPG hiçbir şekilde olmayacak. Menbiç'ten YPG çekilince orada ABD ve Türk askerleri yer alacak. YPG'nin çekilmesine eşlik  edeceğiz. Buranın güvenliğini kim sağlayacak, ABD ve Türkiye. Önce bu modeli Menbiç'te uygulayacağız daha sonra diğer yerlere götüreceğiz. Bu durum  Rakka için de Fırat'ın doğusunda YPG'nin kontrolündeki yerler için de geçerli." Böylece bu alanlarda güvenli bölgeler sağlanacağının altını çizen ve tüm adımların da bir takvime bağlanacağını vurgulayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu şunları belirtti:

"BAZI SİLAHLAR ESKİMİŞ"

"19 Mart'taki toplantıda yol haritası net bir şekilde, tarihleriyle beraber belli olacak. Ne kadar sürede ne uygulanacak, diğer tarafa nasıl geçilecek, bunlarla ilgili takvim netleşecek. Son toplantıda tabii farklı olduğumuz şeyler olabilir ama bir anlayışa doğru gidiliyor." Şu anda Menbiç konusunda rejimden herhangi bir talepte bulunulmayacağını söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG'ye verilen silahların geri toplanması konusunu da gözlemleyeceklerini anlattı. Çavuşoğlu, "Biliyoruz ki hepsini alamayacağız. Bazıları eskimiş, bazıları kayıp. Ama biz bu silahları daha önce Başkan'ın söylediği gibi alacağız diyorlar. Bunu da çalışma grubu uygulamaya başladığında göreceğiz" dedi.

(H.H.A)Figen B.

Okunma : 225
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler