Çiftçi mazotunu şimdi alacak 3 ay sonra ödeyecek | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Çiftçi mazotunu şimdi alacak 3 ay sonra ödeyecek

14 Mart 2019, Perşembe 09:30:19 Kaydet Paylaş
Çiftçi mazotunu şimdi alacak 3 ay sonra ödeyecek

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kars Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısında yaptığı açıklamada, çiftçinin mazotu aldıktan 3 ay sonra ödeyeceğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kars Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısında yaptığı açıklamada, çiftçinin mazotu aldıktan 3 ay sonra ödeyeceğini söyledi.

Tarım sektörünün ve çiftçilerin sorunlarını dinlemek için Kars’ta olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, üretici ve çiftçinin kendileri için çok değerli olduğunu dile getirdi.

Önümüzdeki 20-25 yıl içerisinde gıda sektörünün daha fazla artırmaları gerektiğini de açıklayan Pakdemirli, çitçilerin ellerini rahatlatmak konusunda yapmaları gereken ne varsa ve tüm imkânlarını seferber edeceklerini belirtti.

Toplantıda yaptığı konuşmada besicilere ucuz maliyetli 2 ay vadeli arpa vereceklerini de açıklayan Bakan Dr. Bekir Pakdemirli: “Çiftçimiz Mazotu şimdi alacak, 90 gün sonra faizsiz olarak ödeyecek. Sebze üreticilerimizde fideyi şimdi alacak, 180 gün sonra faizsiz ödeyecek. Kırsal kalkınma destek kapsamında da bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi amacıyla 2019 yılı müracaatlarında 1 Ocak’tan başlayan altmış günlük süreyi de Mart ayı sonunda kadar uzattık. Kısa adı (DAP) olan Doğu Anadolu Projesinin Projenin başarılı olması nedeniyle, bakanlığımız tarafından proje süresi 2023 yılına kadar uzatılmıştır. Başvurular bugünden itibaren başlamıştır. Bu proje kapsamında; ahır yapımında 385 bin TL’lik projenin yüzde 50’si hibe olarak verilecek. Hayvan alımında boğaya 5 bin TL, koça 750 TL hibe desteği vereceğiz. Anaç koyun ve keçi desteği ödemesi için 187 bin TL ve yetiştiricimizin 21,5 milyon anaç küçükbaş hayvanı için 538,5 milyon TL destekleme ödemesini bu ayı sonunda gerçekleştireceğiz. Sürü yöneticisi istihdamı yani çoban desteği için de 7 bin küçükbaş işletmesine, işletme başına 5 bin TL olmak üzere, 35 milyon TL destekleme ödemesini, 31 Mart sonunda ödeyeceğiz” dedi.

Düzenlenen toplantıya; Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Vali Türker Öksüz, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü KAPU, Ak Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Cumhur İttifakı Kars Belediye Başkan Adayı Çetin Nazik, Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Bakanlığın bürokratları, sektör temsilcileri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

(H.H.A)KARS/MEHTAP D
Bu Haberin Manşeti :

Çiftçi mazotunu şimdi alacak 3 ay sonra ödeyecek
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 293
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler