Çocukların Aşı Korkusu | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Çocukların Aşı Korkusu

28 Ekim 2017, Cumartesi 14:00:52 Kaydet Paylaş
Çocukların Aşı Korkusu

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Kars’ta 8. sınıf öğrencilerine difteri, tetanos aşısı, 1. sınıf öğrencilerine ise 4’lü karma ve kızamık aşısı uygulandı. Okullarda yapılan aşı kampanyası ise renkli görüntülere sahne oldu.

Karşılarında ellerinde iğne ile hemşireleri gören öğrencilerin bazıları ağlayarak velilerine koştu, bazıları da kollarını açarak aşısını yaptırdı. Çocukların çoğunluğunun iğneden korkmaları dikkat çekerken, aşı kampanyasında çocuklara aşı yapmak isteyen sağlık görevlileri ise zor anlar yaşadı. Çocuklar aşı paniği yaşarken velileri ise öğrencilere destekte bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın “Aşılı Çocuk, Sağlıklı Çocuk” sloganıyla her yıl sürdürdüğü aşı kampanyasına bu yıl da start verildi.

Kars İl Sağlık Müdürlüğü ve Toplum Sağlık Müdürlüğü ekipleri okullardaki aşı kampanyasına başladı.

Sağlık ekipleri, Atatürk İlkokulu’ndaki öğrencilerin aşılarını uyguladı.

Aşı kampanyası konusunda gazetecilere açıklamada Kars İl Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Sorumlu Hekimi Uzman Doktor Ahmet Kıbık “Şu anda 1 ve 8’inci sınıflara rutin yapılması gereken aşıları gerçekleştiriliyor. 1. sınıf öğrencilerimize kızamık, kızamıkçık difteri, boğmaca ve kabakulak aşısı yapılırken, 8’inci sınıf öğrencilerimize ise tetanos aşısı yapılıyor. Aşı koruyucu etkisiyle sağlığın olmazsa olmaz koşuludur. Çünkü aşı yapılmayan çocuk sadece kendisi için değil ailesi ve bulunduğu ortamlar için tehdittir. Bu aşılamaların çocukluk çağında yapılması hastalıkların bir nevi kontrol altına alınmış olması anlamı taşıyor” dedi.

Aşı kampanyasında özellikle birinci sınıf öğrencilerine ailelerinin de katılımıyla aşı yapılabildi. Çocuklar önce korktu, aşıları yapılınca hiç de korkulacak bir şey olmadığını gördüler. Ağlayan çocukların aşı yapıldıklarında çığlıkları okul koridorlarına kadar ulaştı, aileler çocuklarını sakinleştirmek için dakikalarca uğraştı. Sağlık görevlilerine zor anlar yaşatan çocuklar aşı uygulamasının ardından aileleriyle birlikte evlerinin yolunu tuttu.

(H.H.A.)KARS/D.A.

 
Bu Haberin Manşeti :

Çocukların Aşı Korkusu
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 539
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler