Doğu Anadolu yu Bu Kış Sarıkamış Isıtacak | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Doğu Anadolu yu Bu Kış Sarıkamış Isıtacak

26 Ekim 2017, Perşembe 14:35:16 Kaydet Paylaş
Doğu Anadolu yu Bu Kış Sarıkamış Isıtacak

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Kars'ın Sarıkamış İlçesinde faaliyet gösteren 5 ayrı imalathane, Doğu Anadolu Bölgesi’nde satışa sunulmak üzere 120 bin soba üretildi.

Sarıkamış’ta, bölgenin önde gelen soba üretim merkezi kış mesaisini sürdürüyor. Sanayi Sitesi’nde bulunan imalathanede çalışan 50 işçinin yıl boyunca ürettiği sobalar havaların soğumaya başlamasıyla birlikte Kars, Ardahan, Erzurum, Ağrı, Bingöl ve Muş başta olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki il ve ilçelere gönderiliyor. Bin bir emekle hazırlanan kömür ve tezek sobaları, makasla kesilip, ölçüsü alınarak preslere taşınıyor. Preslerde baskıları, kapak yerleri ve boğazları takılarak, puntoları birleştiriliyor. Son üst bölmesine geldiğinde ise üst kısımları çekişler aracığıyla dövülüp soba haline getiriliyor. Sarıkamış’ta üretilen sobalar vatandaşlar tarafından da büyük ilgi görüyor. 

Yıl boyunca üretilen yaklaşık 120 bin soba Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illere dağıtılmak üzere nakledilmeye başlandı.

"9 ay üretim yapıyoruz"

Kış mevsimiyle birlikte bölgeye soba nakliyatı yaptıklarını ifade eden imalathane sahiplerinden Muhammed Yılmaz, "Yılın 9 ayı üretim yapıp ürettiklerimizi depoluyoruz. Geri kalan 3 ay ise sevkiyat yapıyoruz. Sevkiyat yaptığımız yerler Doğu Anadolu’nun illeri, ilçeleri ve köylerine varana kadar bütün her yere yaptığımız sobaları dağıtıyoruz. Vatandaşlarımız rahatlıkla ısınsın ve sobalarımızdan memnun kalması için çalışıyoruz" dedi.

(H.H.A)KARS/ FİLİZ D.

 
Bu Haberin Manşeti :

Doğu Anadolu yu Bu Kış Sarıkamış Isıtacak
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 465
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler