Dolmuş şoförüne gücendi, 75 yaşında okur yazar oldu | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Dolmuş şoförüne gücendi, 75 yaşında okur yazar oldu

11 Nisan 2018, Carşamba 12:35:59 Kaydet Paylaş
Dolmuş şoförüne gücendi, 75 yaşında okur yazar oldu

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Ankara'nın Çubuk ilçesinde bindiği dolmuşun sürücüsüne nereye gittiğini soran ve aldığı "Teyze önündeki yazıyı görmüyor musun?" yanıtına gücenen 75 yaşındaki Menevşe Gürses, kursa katılarak okuryazar oldu.

8 çocuk ve 25 torun sahibi Gürses, azmiyle diğer kursiyerlere örnek oluyor. Yetim büyüdüğü için okuma yazma öğrenemeyen Gürses, yaşadığı tatsız bir diyaloğun etkisiyle okuma yazma öğrenmeye karar verdiğini söyledi.

75 yaşında okuma yazma öğredi

Gürses, "Babamı hiç görmedim, üvey baba yanında büyüdüm. O nedenle de hiç okula gitmedim, çocukluğumda hayvan güttüm. Daha sonra da evlendik ve bu zamana kadar çocuklarla uğraştık. Ömrümüz yoklukla, mücadeleyle geçti." dedi.

 

Kızının evine gitmek isterken bindiği dolmuşun sürücüsüne, 'Yavrum bu dolmuş nereye gidiyor?' diye sorduğunu, şoförün de 'Teyze önündeki yazıyı görmüyor musun?' diye kendisine çıkıştığını anlatan Gürses, şöyle devam etti:

"O günden sonra kendi kendime okumayı öğreneceğim diye söz verdim. Halk Eğitime gelerek müracaat ettim. Kurs açılınca çağırdılar. Allah razı olsun çok memnunum. Kısa sürede okuma yazmayı öğrendik. En azından adımı yazmayı ve okumayı öğrendim. Dolmuş ve otobüslerin üzerindeki yazıları okuyabileceğim. Artık kimseye ihtiyacım kalmadı."

Kursun sonraki basamaklarla sürmesini isteyen Gürses, "Kursa katılan tüm arkadaşlarımızla birlikte okumak için istekli ve hevesliyiz. Buraya gelirken çocuklar gibi heyecanlıyız. Bu kurs bizim için faydalı oldu, bütün işlerimizde kolaylık sağladı. Biz kursların yeni aşamalarıyla devam etmesini istiyoruz." diye konuştu

(H.H.A)KARS/ZEHRA.Ç.

Okunma : 344
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler