Dolmuşçulardan Yanıt Gecikmedi | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Dolmuşçulardan Yanıt Gecikmedi

29 Haziran 2019, Cumartesi 10:28:06 Kaydet Paylaş
Dolmuşçulardan Yanıt Gecikmedi

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in 10 yıllık süresini doldurmuş olan dolmuş hatlarının sözleşmesinin iptal edilerek bu güzergahlardaki dolmuş hatlarının yeniden ihale edileceği yönünde açıklamalarına dolmuşçulardan yanıt gecikmedi.
Kars Şehiriçi Dolmuşçular  ve Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı  Okan Ulakçı tarafından yapılan açıklamaya göre hat sahipleri hartlarını ihale yoluyla ve daimi olarak aldılar. Belediye tarafından yapılan ihale şartlarına uygun yapılan ihale yolu ile hatlarını alan hak sahiplerine verilen belgede " Dolmuş - Minibüs hattının hiçbir şekilde iptal edilmeyerek temelli ve kalıcı olarak " ibaresinin bulunduğuna dikkat çeken hat sahipleri; " biz bütün yükümlükülkerimizi yerine getirdiğimiz gibi her yıl ruhsat yenilemesi için öngörülen vize ücretini de ödemek suretiyle sorumlu olduğumuz ödemelerimizi de düzenli olarak yerine getiriyoruz. Bizim yükümlülüklerimiz karşısında bize verilen  taahhütle ruhsatın kazanılmış haktır ve bu hak keyfi olarak elimizden alınmaya çalışılıyor" dediler."
Edinilen bilgiye göre bu türden Belediye Meclis Kararının bir başka Belediye Meclisi kararı ile hükümsüz sayılamayacağı gibi bu hakkın sadece idare mahkeme kararı ile bozulur. Bu bilgiler doğrultusunda bir değerlendirme yapan dolmuşçular idare mahkemelerini böyle bir kararı olmadığını ve böyle bir karar alınsa bile Türkiye genelinde emsal teşkil edeceğinin altını çizdiler. Tek gelirleri dolmuş hattı olan hak sahipkerinin, böyle bir kararla sermayelerinin sıfıra düşeceğini söyleyerken  Beldiye Başkanı Ayhan Bilgen'in bu açıklaması sonrasında dolmuş hattı alacak olan müteşebislerin de alımdan vazgeçtiklerini belirttiler. 
Hakları Belediye Meclis Kararı ve kanunlarla güvence altında olduğunu belirten dolmuşçular bu açıklamanın neye göre yapıldığını ve açıklamada belirtildiği gibi hatlar iptal edilme çabası ile neyin amaçlandığına anlam veremediklerini söylediler.Bu Haberin Manşeti :

Dolmuşçulardan Yanıt Gecikmedi
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 523
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler