Döviz büroları için kritik düzenleme geliyor | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Döviz büroları için kritik düzenleme geliyor

15 Mayıs 2017, Pazartesi 11:50:30 Kaydet Paylaş
Döviz büroları için kritik düzenleme geliyor

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Şimşek, AA’ya yaptığı açıklamada, halihazırda döviz bürolarının kuruluş, şube açma, faaliyet ve denetimlerinin ‘Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar’a ilişkin tebliğ ile düzenlendiğini hatırlattı. Hazine Müsteşarlığı’nca yapılan değerlendirmelerde ve araştırmalarda mevcut sistemde döviz bürolarının işlemlerinin etkin olarak izlenemediği ve bu işlemlere ilişkin istatistiki verilerin bulunmadığının tespit edildiğini anlatan Şimşek, söz konusu tebliğin piyasadan gelen talepleri yeterince karşılamadığını kaydetti.
İNTERNETTEN İŞLEM
 
Kayıtlılığın artırılması ve daha hesap verilebilir bir yapı oluşturulması amacıyla döviz bürolarına yönelik yeni bir düzenleme yapacaklarını bildiren Şimşek, şöyle devam etti:
“Döviz bürolarının daha kurumsal bir yapıya dönüştürülmesi gerektiği ve faaliyet konuları ile sermaye büyüklüklerine göre birbirinden ayrıştırılması ihtiyacından hareketle Hazine Müsteşarlığı’nca yeni tebliğ çalışmaları başlatıldı.
Buna göre döviz bürolarını A ve B grupları olmak üzere iki gruba ayıracağız. A grubu döviz büroları, B grubunun yapabildiği işlemlerin yanı sıra banka transferi yoluyla yabancı para alım satım işlemi, elektronik para kuruluşu ve ödeme  kuruluşlarının acenteliği faaliyeti de yapabilecek.
Ayrıca işlemlerini ATM, internet ve kredi kartı hariç banka kartı aracılığıyla gerçekleştirebilecek. Böylece finansal teknolojilerin kullanımı da yaygınlaştırılacak.”
ŞEFFAFLIK ARTACAK
Şimşek, tüm yetkili müesseselerin sermaye yapılarının güçlendirileceğini, faaliyet alanlarının genişletileceğini belirterek, döviz bürolarının yükümlülüklerinin de artırılacağını söyledi.
Bu kapsamda, iki grup döviz büroları için farklı ve mevcut düzenlemelerde yer alandan daha yüksek miktarlarda sermaye yükümlülüğü getirileceğini bildiren Şimşek, “Özellikle A grubunun yapabildiği yeni işlemler açısından bu grupta yer alan şirketler daha kurumsal bir yapıya dönüştürülecek. Söz konusu şirketlere, müşteri tanıma kuralı, çerçeve sözleşme veya tek seferlik alım satım sözleşmesi imzalama yükümlülüğü gibi yeni yükümlülükler getirilecek ve transfer emirlerinin nasıl verileceği ayrıntılı olarak düzenlenecek” diye konuştu.
Şimşek, söz konusu değişikliklerle döviz bürolarının daha etkin denetleneceğini, şeffaflıklarının, mali alt yapı ve güvenilirliklerinin artırılacağını vurguladı.
(H.H.A)KARS/S.Y
Okunma : 532
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler