Erdoğan'la 60 Yıllık Rüya Olan Akkuyu'nun Açılışını Yapacak

"Erdoğan'la 60 Yıllık Rüya Olan Akkuyu'nun Açılışını Yapacak"

Rusya Devlet Başkanı Putin Ankara'ya iniş yaptı. 8 bakanla gelen Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Türkiye'nin 60 yıllık rüyası olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin açılışını yapacak.

Rspan style="font-family:arial,sans-serif; font-size:13pt">Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün saat 15.00'te Ankara'ya geldi. Esenboğa Havalimanı'nda geniş güvenlik önlemleri alındı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile kalacağı otellere gidiş için kullanacağı güzergahlarda yaya polisler görev yapıyor.

8 BAKANLA TÜRKİYE'YE GELDİ

Moskova'dan 8 bakanla Türkiye'ye gelen Putin'i Ankara Esenboğa Havalimanı Büyük Şeref Salonu apronuna gelişinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız karşıladı.

KÜLLİYE'YE GELDİ

Putin ve beraberindeki heyet daha sonra, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) yedinci toplantısı ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin resmi temel atma töreni için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geldi.

ERDOĞAN'LA AKKUYU'NUN AÇILIŞINI YAPACAK

Rusya Devlet Başkanı PutinCumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Akkuyu Nükleer Santrali'nin açılışını yapacak.

Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenecek törende, Akkuyu Santrali'nin inşa edileceği Mersin'in Gülnar ilçesine canlı bağlantı yapılacak.

TÜRKİYE-RUSYA İŞBİRLİĞİ TOPLANTISINA KATILMALARI BEKLENİYOR

Akşam saatlerinde ise iki liderin Türkiye-Rusya işbirliği toplantısına katılması bekleniyor.

3'LÜ ZİRVEDE BİR ARAYA GELECEKLER

Yarın ise Erdoğan, Putin ve Ruhani Suriye konulu zirvede bir araya gelecek.

ALBAYRAK: 60 YILLIK NÜKLEER RÜYAMIZIN EN ÖNEMLİ ADIMI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "İnşallah Sayın Cumhurbaşkanı'mız ve Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin'in de katılımıyla 60 yıllık nükleer rüyamızın en önemli adımını, temelini atarak hayata geçireceğiz. Şimdi, dünyada 450'den fazla, inşaat halinde 55'ten fazla nükleer santral var. İnşallah Türkiye bu temel atma töreniyle 'Büyük ve Güçlü Türkiye' hedefine ulaşmak için nükleer güce sahip olarak, bağımsız, kesintisiz enerji, teknolojik anlamda kaynak çeşitliliğiyle birlikte başka bir lige çıkmanın en önemli adımlarından birini atacak" diye konuştu.

 

(H.H.A)Figen B.

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Popüler Haberler

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.179339