Eş Başkan Adayları Basını Ziyaret Ettiler | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Eş Başkan Adayları Basını Ziyaret Ettiler

11 Mart 2019, Pazartesi 09:29:42 Kaydet Paylaş
Eş Başkan Adayları Basını Ziyaret Ettiler

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
HDP Kars Belediye Eş Başkan Adayları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen Hür Haber Ajansını ziyaret ettiler.

Basını ziyaretleri programı kapsamında Hür Haber Ajansını'da ziyaret eden Eş Başkan Adayları Gazeteci Çetin Keleş  Ajans Genel Yayın Yönetmeni Mehtap Doğru ve Cansu Sarı'nın sorularını yanıtladılar.
" Kadınlarla Yöneteceğiz " söyleminizin kapsamında kadınlara ne mevki ve alanlarda yetki verilecek sorusuna Şevin Alaca;
"Yönetimle ilgili kadınlara her alanda yer vereceğiz, yerel yönetimler olabilir stk lar gücümüzün yettiği başarabileceğimiz oranda her alanda kadınlara öncelik tanıyacağız
Es baskanlık sistemiyle kadınların temsiliyetinin önü açıldı ve belediye bünyesindede kadınları yöneteceği belediye bünyesinde erkeklerin görev aldığı her alan kadınlar içinde istihdam edilecektir"şeklinde yanıt verdi.
Görevlendirme sırasında kadınların yaşlarına dikkat edilecek mi sorusunu da
Tabiî ki belirli alanlara bi seviyede eğitim ve tecrübe isteyen kısımlar vardır o yüzden yapılacak mesleğe uygun arkadaşlara öncelik verilecektir ve kadın meclisleriyle karsın her alanında kadınları söz hakkı olmasına imkan sağlayacağız" dedi.
Kars'taki kız öğrencilerin konaklama sorunlarını da dile getirilen ve kız yurtlarının üniversite kampüsüne erkek öğrenci yurtlarından daha uzak olduğu konusuna dikkat çekilen srouya
Erkek öğrenci ve kız öğrencilerin kaldıkları yurtlarda mesafe tezatlığına ve ulaşım engeline nasıl bir cözüm getirebilirsinz ?
Ulaşım karsın genelinde olan bir sıkıntı mahalle ziyaretlerine gittiğimizde de aynı yönde sikayetler alıyoruz ve taleplerini alıyoruz
Örneğin kampüle aslında çok mesafe olmayan bir yere öğrencilerimiz 2 dolmuş değiştirip gidiyorlar ve akşam belli bir saatten sonra maalesef dolmuş bulunamıyor biz bunları konuştuk mümkün olduğu kadar tek araca indirmeye ve gerekirse belediye tarafında öğrencilerimize ücretsiz otobüsler sağlanarak destek olunacaktır " diye cevap verdi.
İlk kadın aday olmasının memnuniyetle karşılandığına vurgu yapan Alaca 
Kadınların cok fazla sorunları var ve bunları bir kadın adayla çözebileceklerine inançları tam . şuan belediyenin önunden bile gecemiyoruz diyorlar fakat bizim ile belediyeye geldiklerinde bir kadın muhatapları olacaktır ve sorunlarının daha kolay dile getirebilecekleri açısından mutlular çözümüde beraber bulacağız dediğimde daha cok mutlu oluyorlar " dedi. Alaca yönetime gelmeleri halinde kadınlara yönelik sosyal hayatı güçlendirici projeleri de olduğunu söyleyerek 
"Kadınları maalesef eve kapatılmışdurumda bırakın sosyal hayatı artık günlük yaşam içerinde de görünmüyorlar tabiî ki hem iş alanında olduğu kadar sosyal hayata karışmalarını kültürel faaliyetlere özellikle spor faaliyetlerine katılımlarını arttıracağız
Bunun için hep beraber cözümler bulacağız " şeklinde konuştu
Alaca ayrıca; " herseyden önce hizmete insan odaklı bakıyoruz esasen kadın erkek ayrımı suan belirgin ancak kadınların kendine özgü maalesef sistemden kaynaklı sorunları var bu yüzdenbiraz daha kadınlara pozitif ayrımcılık yapacağım ama kadın olmamla alakalı bir şey değil herkese eşit davranacağım ama kadınlarla ilgilenmek daha özen isteyecektir benim açımdan " dedi.
HDP Kars Belediye Eş Başkan Adayları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen gazetecilerin sorularını şu başlıklarda yaıtladılar;
İŞİNİ YAPAN PERSONELE HAKSIZLIK YAPMAYACAĞIZ
İşini hakkıyla yapan aldığı kazancı bir şekilde helal ettirme duygusu taşıyan iş tekniği ile çalışan kimseyle biz etnik kökeninden kimin zamanında işe girdiğinden hangi partiye oy verdiğinden hareketle tabii ki haksızlık yapmayız . Ama işini yapmayan, yattığı yerden maaş alan, kahvede mesaisini dolduran kişilerle alakalı öncelikle çalıştığı iş arkadaşlarına haksızlık yapmaktalar mesai arkadaşları gecenin ayazında temizlik yapıyorlar ve hizmeti yetişemiyorsa o saatte işte olması gerekirken banka ile hayatını devam ettiren il dışımdaki kişiler zaten kendi arkadaşlarına da haksızlık yapıyorlardır. Biz onları ayıklayacağız, bu şehirde 300’ün üzerinde personelin çalışmadan maaş alması diye bir durum söz konusu olamaz yani personelin iddiası bu civarlarda rakamlarla sınırlanıyor. Ben onlarca  müfettiş raporlarında geçen isimleri bizzat okudum müfettişin belediye başkanlığına yazdığı ulaşılamamış personel isimleri listeleri var demek ki ortada bir sorun var. Sayı kaç olursa olsun bunu ayırt ederek ele almak zorundayız. Biz borç konusunda da aynı şekilde bakıyoruz. Belediyeden gerçekten alacağı olan hizmet vermiş olan usulüne uygun satın alma yada hizmet alımlarıyla ilgili şehir esnaflarının mağduriyetini gidecek ödeme planı çıkaracağız ama usulsüz ihaleler bos evraklar bir şekilde ihale kanununa aykırı işlemler varsa bunlarla ilgili tabi idari soruşturma işlemlerini yargısal soruşturma işlemlerini başlatacağız, gerçek alacak olduğu tespit edilirse tabi. Ancak bu şekilde ödemeler yapılacaktır. 
BELEDİYE BAŞKANI HEM ÇALIŞIP HEM DENETLEMEKLE GÖREVLİDİR
 Şu ana kadar çok somut iddialar var bir kısmı dediğim gibi müfettiş raporlarındaki iddialar var ama biz tabi ki bugüne kadarki iddialar hakkında araştırma yaptık. Bunun başka  bir çok yöntemleri vardır, kamera kayıtları vs. Biz ifadeye çağırıldığında bir takım kişilere “ ‘A’ ismindeki şahıs işe geliyor mu?” diye sorulduğunda “Geliyor” diye cevap verin diyen müdür talimatları biliyoruz.
Gelip de hiçbir iş yapmayanlar ise belediyenin verimliliğiyle alakalıdır. Belediyecilik demek belediye sisteminin içinde sistematik personel rejimini gerektirir, belediye başkanı çalışıyorsa denetliyorsa başkan yardımcıları birim amirleri müdürleri denetliyorsa bu aşağıya doğru yansır ama bir belediye başkanının hiçbir mazeret arkasına saklanma hakkı olamaz. Şu an bir masada 5 kişi oturuyor 1 bilgisayar varsa belli ki burada yanlış bir personel politikası var. O insanları işe almışsanız ya da iş öğretecekseniz çalışıp çalışmadıklarını test edeceksiniz, önlerine iş koyacaksınız yada başka alanlarda görevlendireceksiniz. Biz sözleşmeleri neyi gerektiriyorsa kimseyi bu alanda peşinen cezalandırmayı doğru bulmuyoruz .
İşini yapmak istiyorsa yapılacak çok iş var bu şehirde. Onlara iş yapmanın imkanını sunarız ama eğer oturmaya alışmışlarsa o zaman yapılmayan işlerin hesabını siyasete biz vermek zorundayız. Personel yatacak hesabı halka biz vereceğiz böyle bir şey yok. Hep birlikte çalışacağız çalışmak isteyenler kalacak hep birlikte çalışacağız, çalışmak istemeyenlerle ise yollarımızı ayıracağız .
TESPİTLERİMİZİ ÖNÜMÜZEKİ HAFTADAN İTİBAREN AÇIKLAYACAĞIZ
Son dönem ağırlıklı olmak üzere epeyce  veriyi değerlendirmiş durumundayız aslında  3 Mart’ın geçmesine doğru istiyorduk. Aslında tek taraflı olarak komisyon toplanmasa da bir komisyon çalışması başlattık bunu dışarıya yansıtmıyoruz ama görüşmeler yapıldı ihbar mektupları, müfettiş raporları değerlendirildi.  Şu an itibariyle elimizde en az 30 civarında somut sadece son döneme ait ihaleye fesat karıştırmada diye tarif edilebilecek bir tablo var. Biz tabi ki bunları iddİa olarak kamuoyuyla paylaşacağız. Önümüzdeki haftadan itibaren artık muhatabımız bizim tek rakibimiz MHP belediyesidir. Dolayısıyla şimdi bağımsız gibi görünmesi bu dönemin üstünün örtüleceği anlamına gelmez. Biz bundan sonra seçim kampanyamızı tek rakip olarak gördüğümüz belediye üzerinden yürüteceğimiz için bu dosyaları da önümüzdeki haftadan itibaren açıklamaya başlayacağız. Son 3 hafta projelerimizi açıklayacağız ve belediyede dönen dolapları açıklayacağız .
BELEDİYEDE  HARACIN ÖNÜNÜ KESECEĞİZ
Şehirde birileri haraç vermeye birilerini alıştırmışsa birileri toplamışsa bugüne kadar ve bu esnafta alışkanlığa dönüşmüşse denecek bir şey yok . Bizim ne böyle bir niyetimiz var ne de öyle bir siyasi ahlakımız var. Biz kimseyi hiç kimseye haksız bir ödeme yapmaya asla mecbur bırakmayız . Mafya,  çete, örgüt bu konuda hiçbir şey bizim açımızdan fark etmez. Biz her halükarda halkın kazancını korumak için savunmak için siyaset yapıyoruz, kimse böyle bir korku yaymamalı bu şehirde zaten toplayan topluyor haracını.
SOSYAL ALANLAR OLUŞTURACAĞIZ
 Kesinlikle . Kars’ta baktığınız zaman sosyal ve kültürel alanların hiç yok diyemesek de çok az olduğunu diyebiliriz. Özellikle hem kadınlara yönelik hem de gençlere yönelik bu alanların oluşturulmasına ağırlık verilecektir. Sinema salonları, tiyatro salonları, kadın kütüphaneleri, gençliğe yönelik spor merkezleri, amatör spor kulüplerinin de desteklenip tevsik edilmesine imkan sağlanacaktır.
HALK YOL-ÇÖP GİBİ ASLİ HİZMETLERE BİLE HASRET
Kars’ın maalesef asgari belediye hizmetlerinin yapılmamış olmasından kaynaklı insanların beklentileri çok alt düzeyde. Çalışmalarımızda biz yöneltilen sorular hep yol, çöp kanalizasyon üzerinde sanki bunları yapmamış, yeterliymiş gibi geliyor insanlara projelerimizi anlattığımız zamanda çok  uzak bir ihtimalmiş gibi düşünüyorlar çünkü hiç o tarz beklentiler olmadığı ve hiç sunulmadığı için olan yol ve çöp ile sınırlı kalmış, tabi biz bunlarla sınırlı değiliz. Ancak acil ve öncelik tanınması gereken hizmetler bunlar olduğu için ilk planda bu projeleri gerçekleştireceğiz ama akabinde Kars halkının çok farklı projelerle karsılarına çıkacağız. Bir eski yunan düşünürünün sözü vardır diyor ki ; “Gökteki yıldızlara bakarak önünüzde ki çukura düşmeyin” yani bu şehirde sanki bu şehrin bu halde olmasının hiçbir sorumlusu yok sanki faili meçhul bir şehirmiş gibi uzay görünümünde projeler paylaşılıyor, bu tabi ki şehirde alay konusu oluyor. İnsanlar  DA önce çöpü toplayın, yolu yapın daha sonra bu projeleri anlatın gibi bir tepki doğuyor. Elbette ki bizim projelerimiz var ama gecen yaptığımız araştırma da sorun analizi yaptırmada mahalle mahalle araştırma yaptık 1000’in üzerinde araştırma yaptık  ve su tablo ortaya cıktı: 
Bazı mahallelerde %80’lerde şehir ortalamasında %55’lerde  çöp ve yol sorunu gözüküyor dolayısıyla da park talebi daha gerilerde kalıyor. Ne yazık ki hayal gibi oluyor ama biz buna rağmen örneğin Kars Çayı’nın ıslahı konusunu yani şehrin stratejik planının içerisinde görüyoruz. Etrafının kullanılması şehre bir kimlik yaratacaktır, tıpkı Porsuk Çayı ile Eskişehir nasıl bir lig atladıysa deyim yerindeyse Kars Çayı’da aynı işlevi pekala görebilir ya da tarihi dokunun korunduğu yerler  yaya trafiğine acık hale getirilebilir ve oralarda bambaşka bir ticaret alanı olarak ta tercihler yapılarak orası bambaşka bir alana bürünebilir. Şehir içi ulaşımında yeniden planlanması gerekiyor. Çok net  dolmuş hatlarında ciddi haksızlıklar var. Şehirler arası ulaşımda birbirinden kopuk demir yolu, havayolu, otobüs terminali arasında bir entegrasyon yok, böyle bir şey olmaz bunların birbirine yakın olması önemli bir şey. Hayvan pazarı şehrin ekonomisini ayakta tutan bir yer, daha insanca çalışılabilir, yaşanabilir, yeni yapı ile daha büyük belki mevcut otogar ile birleştirilebilir büyük bir komplekse dönüştürebilir bir zorunluluk . Projelerimizi elbette ki paylaşacağız ,proje açıklamak bizim için son derece doğal ama şehir için  şimdiye kadar yönetip, bu işleri yapmayanların simdi bunları vaad olarak sunması bize anormal geliyor.
GERÇEKLEŞTİRİLMEYEN VAADLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Burada aslında başından beri halktan bir şeyler saklandı. Ben milletvekili olduğum dönemden beri lojistikle ilgili yazılı sorular veriyorum, sözlü soruyorum basın içinde gündeme getiriyorum ama ne yazık ki yıllarca daha projesinin ihalesi yapılmışken sanki yapımın ihalesiymiş gibi kamuya sunuldu .Mülki idare amirleri, milletvekilleri, siyasetçiler bunla ilgili açıklama yaptılar ve yanılttılar sonra anlaşıldı ki sadece proje ihalesi verilmişti. O zaman yerle ilgili tartışmada aslında şehrin genel bir sorunu var. İnsanlar hastanede yada şehirde ki satın alma hizmetlerini ihalelerinde neredeyse bütün kamu kurumlarının ihalelerinde o kadar çok Erzurum’a bağımlılık kaygısı, endişesi taşıyorlar ki lojistikle ilgili haklı olarak bu soru açık yüreklilikle cevaplanmıyor, aydınlanmıyor burada tabi ki şeffaf belediyeciliğin gereği, şeffaf yönetimin gereği halkla birlikte karar verilmelidir .
 Demir yolu ile lojistik arasındaki bağlantı ve Kars-Erzurum ilişkisi ve tabi ki Kars’tan sonrada sonu ona komşu ülkelerle kurulacak ilişki konusu bu şehirde hiçbir korku taşımadan tartışılmalı. Erzurum’la ilgili bir şey söylerseniz sanki vatana ihanet ediyorsunuz ya da komşu ülkelerle ilgili proje kültürel ilişkiden, ekonomik ilişkiden bahsediyorsanız sanki ülkeyi yabancılara peşkeş çekiyormuşsunuz  gibi bir algı oluşturuluyor bu tartışmanın kendisi son derece sorunlu .
Burada ne yazık ki sağlıklı bilgiye ulaşamadığımız için yapacağımız yorumlar kaygılarımızdan yada duyumlarımızdan kaynaklı yorumlardır. Normalde bir konuyla ilgili milletvekili olarak soru sorduğunuzda süresi içerisinde bu soruya cevap verilmemsi ilgili bürokrasi açısından suçtur onun içinde soruları reddetmek yerine formalite bir cevap ile cevaplar alıyoruz. Bundan dolayıdır, aslında bu soruyu çok net bir şekilde cevaplayamıyor olmamız negatif bir şey söylersek, daha önce yasadık diyecekler ki; “Lojistik projesiyle ilgili bilmeden konuşuyorsunuz” evet biz bilmek istiyoruz, bilerek konuşmak istiyoruz ama siz vermeniz gerektiği halde bilgi vermiyorsunuz. Umarım o bilgiye belediye başkanlığı ile daha rahat ulaşırız daha somut biçimde kavuşuruz bürokrasi içinde kararlar  ise biz ona göre halka topluma açıklarız.
Kentsel dönüşüm konusu belediyenin bir rant alanı olmaktan çıkması lazım yani  mahallelinin daha insanca yaşayabileceği çevreye, mahalleye kavuşturulması lazım parça parça imar stratejisi doğru değil. Kars için her mahalleye gidip siyasetçilerin size “Şu kadar kat izini vereceğiz” deyip söz vermesi bu şehre ihanettir, kentin geleceğine ipotek koydurmaktır oysa doğru olan önce stratejik planı yapmaktır. Şehir nereye ne kadar büyüyecek nasıl ve hangi kimlikle büyüyecek? Bu büyük resim netleştikten sonra dönüp dersiniz ki bülbül ile Paşaçayır arasındaki geçişler böyle olacak ya da yeni tokinin merkezlere vaadi varsa bu gerekli doğru, bunun tartışmasını sonra yaparsınız .
 Mevcut tokiler ile ilgili büyük bir kaos var. Alt yapı sorunları, çevre düzenlemesi diye bir şey nerdeyse yok! Hiçbir değer ifade etmiyor. Çoğu boş binaların insanlar yakıt aidatlarını ödemede zorlandıkları için evini ücretsiz verenler var bari aidat yükü olmasın diyenler var çoğu çürümüş vaziyette, kibrit kutusu gibi binalar dikmenin kendisi kentleşme değildir.
Bu ortaçağ işçi sınıfının yaşadığı son derece insanlık dışı şartların Kars’a kentsel dönüşüm diye sunulması, pazarlanması doğru bir şey değil. Şehrin kimliğine, coğrafyasına, iklimine ve mahallelinin talebine uygun biçimde daha uzun vadeli düşünen bir plan ortaya koymalıyız, yoksa anlık olarak bir kazanç elde etmek ama bir süre sonra yaşanmaz bir şehir ortaya koymak, geri dönüşü olmayan bir tablo ortaya çıkarır. Şehir zaten bu anlayış yüzünden bu hale geldi. 20 yıldır yönetenler hep bu usulü denediği için secim dönemlerinde vaatte bulunup, olacak olmayacak her türlü vaatte bulunup sonrada yaptıkça şehri mahfettikleri yolun bir tarafındaki kat hakkı ile karşısında ki kat hakkı arasında 2 kat fark var, o zaman insanlar demez mi niye ona öyle niye bana böyle ? Düşünün ki bir aday kalkıyor tokinin bankalara olan borçları sileceğini vaad edebiliyor şaka gibi bir şey yani belediyecilik mevzuatı şehrin bütçesi yani böyle bile oy alınabiliyorsa bu şehirde bu kadar gerçeklikten uzak vaatlerle siyaset yapılabiliyorsa ne yazık ki o zaman sadece siyasetçi değil galiba halkın da kendisini gözden geçirmesi gerekiyor .
Biz imarla ilgili stratejik planla ilgili 2 şey ile gözetleyeceğiz 1.si işin ehli uzmanlarla konuşacağız Kars’a uygun bir makro plan çıkaracağız. Nasıl ruh şehirleri deniyorsa akla gelen şehirler varsa şehir iklimi Kars’a benzeyen şehirler deyince aklımıza bir kimlik geliyorsa Kars’ın önce bu kimliği oturacak sonra tabi bununla uyumlu biçimde de tek tek mahallelerin yaşanabilir bir şekilde ortaya konulmasını sağlayacağız. 
BELEDİYENİN KAYNAKLARI ENGELLENEMEZ
Belediye gelirleri ile ilgili 4 tane kalem var bizim açımızdan bu projelerimizi vaatlerimizi yerine getirmek için 1. Kalem belediyenin rutin iller bankasından aldığı paradır . Kanunla verilir bu para su an bir kara deliğe gittiği için ne yazık ki halka dönmüyor. Bu konuda zaten hiçbir partinin yapacağı bir şey yok ayrıcalığı, üstünlüğü yok hangi parti kazanırsa kazansın bu kaynak böyle gelecektir.
2. kalem bizim daha çok yurt dışı fon kredi hibe olarak yatırımcıyı teşvik ederek belediye olarak destekleyerek daha kültür ve  turizm alanında ve tarımsal hayvancılık ürünleri tanıtımı kurumsallaşması kooperatifleşmesi alanında hem iş gücü hem şehre ekonomik katkı sağlayacak. Projelerimiz var, bunlardan ortaya çıkacak gelirler var bununla ilgili epeyce bir temas kurduk. Son derece olumlu mesajlar aldık ve inanıyoruz ki Kars’a bunu yapma konusunda son derece istekli hem kurumlar, sivil toplum örgütleri hem de iş dünyasından insanlar var çünkü kaynak şehrin ekonomisi canlandıktan sonra şehirden elde edilecek gelirdir. Personel giderlerine ya da başka şeylere ayıracak kaynaktan bahsetmiyorum. Burada daha çok esnafın işi düzeldikçe, yatırım yapıldıkça belediyeye gelirleri, harçlar, diğer gelirlerde rüşvetten kaynaklı kayıp kaçağını kaldırıp insanların cebine atmadığında belediyenin kasasına girecek para vardır. 
Bu 3. kalemde tamamen bizim yeteneğimize bağlı.Bizim çalışmamıza ve şehrin ekonomisine ayağa kaldırmamıza bağlı. Esnaf iş yapamazsa tabela vergisini bile ödeyemez oysa biz bu tip şeylerde rakamları aşağı indirmekten yanayız. Harçları aşağı düşürmekten yanayız hatta belli bir metreküpe kadar suyun ücretsiz olmasından yanayız. Bu şu anlama geliyor vergi ya da harç gelirleri bu tip gelirleri yükselterek gücünüzün yettiğini almak yerine zayıfı dezavantajlıyı küçük esnafı koruyan ama daha çok herkesin verdiği az verilen ama düzenli toplanan bir vergi. Böylece toplamda geliri arttırırsınız yoksa güzünüzüm yettiği esnafı sıkboğaz edip çok koparmak değil adaletli bir tahsilat sistemini oturtmaktır.Beceriye, vizyona ve esnafla kaynaşmaya bağlı esnaf hizmetinin geri kendisine doğduğunu görürse oda kendisine dönen kaynağı belediye yeni hizmet versin diye paylaşır. 
4. kalem tek bir kalemdir; 
Evet kaygı taşınabilir oda doğrudan merkezi hükümetin destekleyeceği daha makro projeler konusunda hükümet ayak sürüyebilir, bürokrasi engel çıkartabilir yani bu belediyeye puan yazmasın bunların dediğiyle bunlar yapılmasın diye engeller olabilir o zamanda hakem halktır yani biz belediye meclisi toplantılarını şeffaf yapacağız, internette yayınlanacak sivil toplum medya izleyebilecek hatta toplantıya bizzat katılabilecek her Karslı istediği her yerden izleyebilecek, dolayısıyla da biz orda bir karar alacağız şehirle ilgili bir proje yapacağız ama Ankara’ya gittiğinde bu proje engellenecek o zamanda dönüp Karslıya anlatacağız bunun sonrası seçimlerde var. Genel seçimler geldiği zaman iktidar vekilleri süreçlerindekilerde bu olanların hesabını vereceklerdir ama ben öyle olmayacağını  umuyorum. Bu şehri seven herkes bu şehir için olacak güzel şeyleri destekleyeceklerdir yeter ki Karslı kendi şehrine sahip çıksın yeter ki kendi cebini dolduran siyasetçiye sandıkta dersini versin.
Bu Haberin Manşeti :

Eş Başkan Adayları Basını Ziyaret Ettiler
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 384
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler