Fikri Işık Kars ta İİT Zirvesi ni Değerlendirdi | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Fikri Işık Kars ta İİT Zirvesi ni Değerlendirdi

14 Aralık 2017, Perşembe 14:45:57 Kaydet Paylaş
Fikri Işık Kars ta İİT Zirvesi ni Değerlendirdi

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
İslam İşbirliği Teşkilatının dünkü zirvesini değerlendiren Işık, "İstanbul’da fevkalade başarılı önemli bir zirve gerçekleşti ve oradaki çağrı da, bütün dünyada büyük bir yankı buldu" dedi.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Olağanüstü Zirvesi'ni değerlendirdi.

Işık, "Dün olağanüstü İslam İşbirliği liderler zirvesinin toplanmasının temel gerekçesi Amerika Birleşik Devletleri Başkanının Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı. Bu bölgedeki bütün dengeleri değiştirebilecek bir karar, bir ateş çemberine, bölgeyi tekrar bir uzun süreli sıkıntıya sokacak, kaosa, kargaşaya sürükleyebilecek bir karar. Bu kararın alınmaması için aslında başta Türkiye olmak üzere pek çok uyarı yapıldı. Ancak ABD’deki iç politik gelişmeler ve bunun yansımaları zannediyorum Donald Trump’un böyle bir karar almasına sebep oldu. Orada da aslında Amerikan sağduyusu bu kararın alınmaması yönündeydi. Başkan Trump’a bu yönde çağrılar oldu. Dünya’da da aslında pek çok sağduyulu çağrı oldu. böyle bir kararın alınması, bunun bölgenin barışını asla hizmet etmeyeceğini, bölgede zaten kırılgan olan süreci iyice bozacağını ve ciddi bir sıkıntı yaşanacağını pek çok lider, pek çok ülke aslında ifade etti" dedi.

Bunu en net ifade eden liderlerden bir tanesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğuna dikkat çeken Fikri Işık, "Bunu en ne ifade eden liderde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan oldu. Ama Trump, her şeye rağmen hiç kimseyi dinlemeden böyle bir karar alıp kamuoyuna duyurunca, bu kararın hükümsüz kılınması gerekirdi. Bunu da yapabilecek güçlü örgüt İslam İşbirliği Teşkilatı, dönem başkanı sıfatıyla Cumhurbaşkanımız bütün İslam ülkelerine, İslam İşbirliği üyesi ülkelere çağrı yaptı. İstanbul’da fevkalade başarılı önemli bir zirve gerçekleşti ve oradaki çağrı da, bütün dünyada büyük bir yankı buldu. Tüm İslam ülkeleri, hatta bütün dünyanın Doğu Kudüs’ü, bağımsız Filistin Devleti’nin başkenti olarak tanıma çağrısı, zaten şuanda biliyorsunuz Türkiye’nin Filistin’i bağımsız devlet olarak tanıdığını ve Türkiye’nin Filistin Büyükelçiliğinin Kudüs’te olduğunu biliyorsunuz. Bu aslında Türkiye’nin hayata geçirdiği durumdu. Ama bütün İslam ülkelerine ve bütün dünyaya bu çağrının yapılmış olması, bence bu dünkü zirveyi tarihi bir zirve yaptı" şeklinde konuştu.

Işık, "Burada tabi İsrail, bu mütecaviz, haksız, Filistin üzerindeki baskılarını, zulümlerini kesinlikle sona erdirmesi gerekiyor. Bölgede Filistin bağımsız, bağımsız Filistin devleti kurulmadıktan sonra bölgede barışın olması mümkün değil. Bunu İsrail’in biran önce anlaması ve İsrail’i destekleyen ülkelerin ve yapıların biran önce bunu anlaması ve kalıcı bir barışın adil, uygulanabilir, sürdürüle bilir, kalıcı bir barışın sağlanması bölgenin geleceğinin esenliği açısından olmazsa olmazıdır. Dünkü zirve bu konuda atılmış önemli bir adımdı. İnşallah bu adımlar sonuçlarını verir ve bölgede barış ve huzur kalıcı olarak tesis edilmiş olur." dedi.

 

(H.H.A.)KARS/S.K.
Bu Haberin Manşeti :

Fikri Işık Kars ta İİT Zirvesi ni Değerlendirdi
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 336
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler