Fukuşima'da Radyasyon Düzeyi Normalin 100 Katı | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Fukuşima'da Radyasyon Düzeyi Normalin 100 Katı

10 Mart 2018, Cumartesi 13:13:56 Kaydet Paylaş
Fukuşima'da Radyasyon Düzeyi Normalin 100 Katı

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Greenpeace Japonya tarafından Japonya'nın Fukuşima bölgesindeki Namie ve İitate'de gerçekleştirilen kapsamlı araştırmalar, bazı bölgelerde halkın maruz kaldığı radyasyon düzeyinin, uluslararası limitlerin 100 katı olduğunu belirtti

Araştırmayı yöneten Greenpeace Belçika Radyasyon Uzmanı Vande Putte, bölgedeki yüksek radyasyon düzeylerinin, nükleer felaketten kurtulup bölgeye dönenler için 2050'ye kadar ciddi bir risk oluşturduğuna dikkat  çekip, araştırma sonuçlarıyla ilgili şunları söyledi:

"Araştırmanın gerçekleştirildiği tüm alanlarda,buna  insanların yaşamasına izin verilen yerler de dahil olmak üzere, radyasyon düzeyleri o kadar yüksek ki; eğer aynı düzeyler  bir nükleer tesiste de olmuş olsaydı, tesiste ciddi kontrollerin yapılması gerekirdi.

"Şu da var ki  söz konusu düzeylerle , bir nükleer tesiste değil kamusal alanda karşılaşılıyor.

"Bu evlerdeki radyasyon düzeyinin, insanlar üstünde bıraktığı etki, her hafta bir göğüs röntgeni çektirmeyle eşdeğer ve şimdi çocuklar ve hamileler de dahil herkes bu evlere geri dönüyor.

"Doğrusu  insan hakkını  ihlal eden  bu durum kabul edilemez."

Greenpeace Japonya, geçen Eylül ve Ekim aylarında Namie ile İitate bölgelerinde bulunan evlerde, ormanlık alanlarda, yollarda, tarlalarda ve de felaketten sonra Namie bölgesinde halen de yasaklı olan bu alanlarda binlerce noktada ölçümler yaptı.

Ölçümler sonucunda  Namie'de tahliye emri kaldırılan bir okulun hemen yanında bulunan ormanlık alandaki radyasyon düzeyinin, uluslararası sınırların 10 kat üzerinde olduğu belirlendi. Namie'de halen yasaklı olan bölgede radyasyondan arındırma testi için kullanılan bir evde yapılan tüm çalışmalara rağmen radyasyon düzeyinin uluslararası düzeylerin yedi katı üzerinde olduğu tespit edildi.

İitate'te ise bazı bölgelerde geçen yıldan bu yana  radyasyon düzeyinde artış görüldü.

Japon hükümeti halen de  yasaklı olan bu bölgelerde belli alanları 2023'te yeniden insan yerleşimine açmayı planlıyor.

Greenpeace'in gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre ise, bölgeyi temizleme çabaları, yüzde 70-80'i temizlenmesi mümkün olmayan ormanlık alandan oluşan bölge göz önünde bulundurulduğunda temizleme çabalarının  etkili olduğu söylenilemez.

Okunma : 305
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler