GAZZE’YE KAPILARINI KAPATAN İSRAİL! | Hür Haber Ajansı

 

İndex

GAZZE’YE KAPILARINI KAPATAN İSRAİL!

14 Aralık 2017, Perşembe 08:59:12 Kaydet Paylaş
GAZZE’YE KAPILARINI KAPATAN İSRAİL!

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
İsrail ordu sözcüsü yaptığı yazılı açıklamada Gazze ile olan sınır kapılarının bugünden itibaren kapatıldığı duyurusunu yaptı. Gerekçe olarak ise son zamanlarda yaşanılan güvenlik gelişmeleri gösterildi.

İsrail, Gazze Şeridi ile arasındaki Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun (Erez) sınır kapılarını kapatma kararı aldı.

ORDU SÖZCÜSÜ AÇIKLADI

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, yaptığı yazılı açıklamada, Kerm Ebu Salim ticari sınır kapısı ile Erez sınır kapısının son güvenlik gelişmeleri sebebiyle bugünden itibaren kapalı tutulacağını duyurdu.

FÜZE SALDIRISINI DOĞRULADI

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nden dün İsrail’e roket atıldığı öne sürülmüştü.

Ordu Sözcüsü Adraee, konuya ilişkin açıklamasında, Gazze’den İsrail’e bir füze saldırısı olduğunu söyleyerek, bunun üstüne İsrail ordusunun Gazze’de Hamas’a ait askeri bir bölgeye saldırı düzenlediğini aktarmıştı.

7 SINIR KAPISINDAN 6’SI İSRAİL’İN KONTROLÜNDE

Gazze’de giriş çıkışların yapıldığı 7 sınır kapısından Mısır’ın kontrolündeki Refah hariç 6’sı İsrail’in kontrolünde bulunuyor. Bu 6 kapıdan ticari maksatla kullanılan 4’ü Hamas’ın seçimleri kazanarak görevi devralmasının sonrasında Haziran 2007’de İsrail tarafından kapatılmıştı. Öbür iki kapıdan Beyt Hanun yabancı pasaport taşıyanlar, hasta ve iş adamlarının Batı Şeria’ya geçişi, Kerm Ebu Salim ise bazı ticari ürünlerin geçişi için kullanılıyor. Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun çeşitli gerekçelerle sık sık kapatılıyor.

 
Okunma : 408
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler