Geleceğin Dillerinde Türkçe 9. Sırada | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Geleceğin Dillerinde Türkçe 9. Sırada

14 Temmuz 2015, Salı 10:36:46 Kaydet Paylaş
Geleceğin Dillerinde Türkçe 9. Sırada

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
İngiliz Kültür Heyeti (British Council) tarafından yapılan bir araştırmada Türkçe, geleceğin 10 dili arasında dokuzuncu sırada yer aldı.

BBC Türkçe - Listede birinci sırada İspanyolca, ikinci sırada Arapça var. Geleceğin çalışanları için en önemli dillerin sıralandığı liste, İngiltere’nin ihracat bağlantıları, hükümetin ticaret, diplomasi ve güvenlik öncelikleri ve en popüler turist merkezleri gibi kriterler göz önüne alınarak oluşturuldu.

İngiltere’de yayımlanan Independent gazetesi, bu listeye göre okullarda yabancı dil eğitimine ağırlık verildiğini belirtti. Örneğin, dünyada 300 milyon kişinin konuştuğu Arapça için, farklı kentlerdeki okullarda bin-beş yüz çocuğa Arapça dersleri verilmeye başlandı.

İngiltere’de uzun bir süre Fransızca birinci, Almanca da ikinci yabancı dil oldu. Ancak İspanyolca, 2006’da diğer dilleri geride bıraktı. Şimdi ülkedeki 70 üniversitede İspanyolca bölümleri bulunuyor. Almanca bölümü olan üniversite sayısı ise 60. Arapça da 2002-2012 yılları arasında yükselişe geçti.

Geleceğin 10 dili

1- İspanyolca

2- Arapça

3- Fransızca

4- Çince (Mandarin)

5- Almanca

6- Portekizce

7- İtalyanca

8- Rusça

9- Türkçe

10- Japonca

(H.H.A) KARS

Okunma : 1583
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler