HAMSİNİN FİYATI TAVAN YAPTI | Hür Haber Ajansı

 

İndex

HAMSİNİN FİYATI TAVAN YAPTI

19 Aralık 2017, Salı 09:39:03 Kaydet Paylaş
HAMSİNİN FİYATI TAVAN YAPTI

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Kayseri’ de balıkçılık işi ile uğraşan Kutlay Yılmaz, sıcak havanın gitmesinden kaynaklı hamsinin Rusya denizlerini tercih ettiğini bu durumun hamsi fiyatlarını etkileyerek artışa geçtiğini belirtti.

Kayseri’de balıkçılık yapan Kutlay Yılmaz, havaların sıcak gitmesinden dolayı hamsinin kuzey denizlerini tercih ettiğini, bu vaziyetin hamsi fiyatlarından artışa neden olduğunu belirtti.

Kış olmasına karşın hava sıcaklıklarının beklenenin üstünde seyretmesinin, hamsi başta olmak üzere soğuk su seven balıkların azalmasına neden olduğunu söyleyen Balıkçı Yılmaz, “Sezonumuz ilk başlarda iyi gidiyordu. Havaların sıcak gitmesinden dolayı balık az geldiğinden dolayı Hamsinin fiyatı 12 TL’ye kadar çıktı.

 

Biz bu havaları bu şekilde beklemiyorduk. Eğer 1 ay önce yağışlar olsaydı hem palamut hem de hamsi çok olurdu. Şimdi hamsi az çıktığından dolayı fiyatı arttı. Bizim Kayseri’de sattığımız hamsi Karadeniz’de de aynı fiyattadır. İstanbul’da satılan hamsi daha pahalıdır. Bize Samsun yakın olduğu ve her zaman geldiği için biraz ucuza mal oluyor. Biz bu yıl bu şekilde beklemiyorduk. Yağış olmadığından dolayı balıkçılık bu yıl çok sıkıntıya düştü. Az olduğu için pahalı geliyor” şeklinde konuştu.

Vatandaşın daha az balık almayı da tercih ettiğini kaydeden Yılmaz, “Geçen senelerde bir müşterimize 3-5 kilogram sattığımız hamsiyi bu yıl az satıyoruz. Hamsi soğuk iklimi sever. Bizde de havalar sıcak olduğundan dolayı hamsi, Rusya’ya kaçtı. Bu da fiyata yansıdı. 80 TL’ye aldığımız hamsinin kasası şimdi 170 TL oldu. Biz de doğal olarak bunu fiyatlarımıza yansıtıyoruz” ifadelerini kullandı.

 
Okunma : 336
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler