HDP Parti Sözcüsü Bilgen den Soru Önergesi | Hür Haber Ajansı

 

İndex

HDP Parti Sözcüsü Bilgen den Soru Önergesi

03 Kasım 2017, Cuma 10:55:24 Kaydet Paylaş
HDP Parti Sözcüsü Bilgen den Soru Önergesi

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
HDP Parti Sözcüsü Bilgen İçişleri Bakanı Soylu’ya yöneltilmek üzere TBMM ye bir soru Önergesi sundu.

HDP Parti Sözcüsü Ayhan BİLGEN'İN İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU'NUN yanıtlaması üzerine vermiş olduğu soru önergesi şöyle;

‘’İddialara göre son zamanlarda Kars Belediyesi'nin dolmuş ihaleleri ile ilgili yapmış olduğu usulsüzlükler ve haksız kazanç  ile ilgili ciddi bir rahatsızlığın olduğu yerel ve ulusal medyaya yansıyan haberlerden de anlaşılacaktır. İddialara göre Belediye halkın isteği ve görülen ihtiyaç  üzerine Atatürk Mahallesi Toki istikametinde çalıştırılmak üzere, üç adet dolmuş ihalesi açmıştır. İhalenin 100.000 lira taban fiyatıyla açıldığı ve her bir dolmuş hattının 105.000 liraya ihaleye girenlere verildiği; daha sonra bu dolmuş hatları ihtiyaç üzerine belediye encümen kararıyla şehrin en çok yolcu kapasitesi olan ve dolmuş hattı olarak piyasa değeri yaklaşık 1.500.000 lira kadar olan, Subatan Mahallesi, Başbakanlık  Toki  istikametine kaydırıldığı iddialar arasındadır. Böylelikle  105.000  liralık bir dolmuş hattının çok kısa bir sürede 1.500.000 liraya çıkarak ilgililere haksız kazanç temin edildiği ve yine ihaleyi alanların adli sicil Kayıtları kabarık olan mafyatik kişilerin kendi nüfuzlarını kullanarak, kendileri adına değil de, başka kişi veya kişilerin adına alınarak  usulsüz kazanç elde ettikleri de iddialar arasında yer almaktadır. Neredeyse  iddia olmaktan çıkan bütün bu sebeplerden dolayı bazı kişilerin, haksız bir şekilde tek bir çırpıda zengin olmalarının kamuoyunu derinden yaraladığı, kamu vicdanının kabul etmediği ve bunlarla birlikte bazı dolmuş esnafının zarar görerek mağdur edilmelerinden ötürü tepkilerini dile getirmek amacıyla da 01.11.2011 tarihinde kontak kapatarak şehrin ulaşımda sekteye uğramıştır.

 Bütün bu nedenlerden dolayı;

 1. Atatürk Mahallesi Toki istikametine, mahalle muhtarı ve mahalle sakinlerinin dolmuş tahsis edilmesine yönelik müracaatları var mıdır?
 2. ilgili mahalleye dolmuş talebi var ise ve yapılan talepler doğrultusunda ne gibi işlemler yapılmıştır?
 3. Hali hazırda Atatürk Mahallesi Toki güzergahına çalışan dolmuş var mıdır?
 4. Atatürk Mahallesi Toki'ye ihalesi yapılan 3 adet dolmuş, neden anılan istikamet yönünde çalışmamaktadır?
 5. Bu dolmuşlar Atatürk Mahallesi Toki istikametinde değil de, Subatan Mahallesi - Başbakanlık Toki istikametinde çalıştığı bilgisi doğru mudur?
 6. ihalesi 105.000 liraya yapılıp, daha sonradan piyasa değeri 1.500.000 lira değeri olan istikamet hattına kaydırıldığı bilgisi doğru ise, dolmuş hattı sahibinin bir gecede bir milyon liradan fazla bir kazanç sağladığı ve bu kazançla aynı istikamette çalışan dolmuşçuları mağdur ettiği iddiaları doğrumudur?
 7. Belediye Meclisinde böyle bir karar geçmiş ise, kararda ismi geçen Belediye Encümenleri hakkında ne gibi bir işlem yapılmıştır?
 8. 36 H 1016, 36 H 1017 ve 36 H 1023 plakalı dolmuş hatlarının Atatürk Mahallesi Toki de çalışması gerekirken şimdi hangi sebeplerden dolayı Subatan Mahallesi- Başbakanlık Toki istikametinde çalışmaktadır?
 9. Daha önceden Atatürk Mahallesi güzergahında çalışması gereken 36 D 0021 plakalı dolmuş hattı neden aynı mahalleye çalışmamaktadır?
 10. Bu dolmuş hattının da yine piyasa değeri yüksek olan Başbakanlık Toki güzergahına kaydırıldığı bilgisi doğrumudur?
 11. Dolmuşçuların (D) plakasından (H) plakasına geçmeleri için istenen paranın 100.000 lira olduğu iddia edilmektedir. Eğer bu iddia doğruysa 36 H 1016, 36 H 1017 ve 36 H 1023 plakalı dolmuşlarda da bu paralar alınmış mıdır?
 12.  Her hangi bir siyasi parti il başkanında açılan ihalede dolmuş hattı aldığı bilgisi doğrumudur?’’

(H.H.A)KARS/ FİLİZ D.
Bu Haberin Manşeti :

HDP Parti Sözcüsü Bilgen den Soru Önergesi
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 530
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler