İbrahim Kalın dan ABD ye Kudüs Mesajı | Hür Haber Ajansı

 

İndex

İbrahim Kalın dan ABD ye Kudüs Mesajı

05 Aralık 2017, Salı 07:31:42 Kaydet Paylaş
İbrahim Kalın dan ABD ye Kudüs Mesajı

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Trump yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı yönündeki haberlere ilişkin "ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail başkenti olarak tanıyacağı yönündeki haberler son derece endişe verici" diye konuştu. ABD basınında yer alan haberlerde ABD Başkanı Donald Trump'ın bu hafta Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı iddia edilmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı yönündeki iddialarla ilgili konuştu.

Twitter hesabından konuyla ilgili açıklamada bulunan Kalın, "ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı haberleri, son derece endişe vericidir. Bu, Kudüs'ün dini ve tarihi statüsüne, uluslararası anlaşmalara ve BM kararlarına tamamen aykırıdır" dedi.

"ZATEN KIRILGAN OLAN ORTADOĞU BARIŞ SÜRECİNİ ORTADAN KALDIRACAK"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da dün Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada herkesin "bölgeyi yeni felaketlere ve çatışmalara sürükleyecek adımlardan kaçınması" gerektiği uyarısında bulunmuştu.

"Böyle bir adım, zaten kırılgan olan Ortadoğu barış sürecini ortadan kaldıracak ve yeni gerilim ve çatışmalara sebep olacaktır" diyen Kalın da, "ABD yönetiminin bu vahim hatayı yapmayacağını ümit ediyoruz. Kudüs'ün ve Harem-i Şerif'in statüsünün korunması hayati önemi haizdir" dedi.

Kalın, haberlerin endişe verici olduğunu ve böyle bir gelişmenin yeni gerilim ve çatışmalara sebep olacağını söyledi.

Kalın şunları söyledi:

''ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı haberleri, son derece endişe vericidir. Bu, Kudüs’ün dini ve tarihi statüsüne, uluslararası anlaşmalara ve BM kararlarına tamamen aykırıdır. Böyle bir adım, zaten kırılgan olan Ortadoğu barış sürecini ortadan kaldıracak ve yeni gerilim ve çatışmalara sebep olacaktır. ABD yönetiminin bu vahim hatayı yapmayacağını ümit ediyoruz. Kudüs’ün ve Harem-i Şerif’in statüsünün korunması hayati önemi haizdir.''

(H.H.A.)MERKEZ/ S.C.

Okunma : 406
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler