İslam Dünyası Ayağa Kalktı!! | Hür Haber Ajansı

 

İndex

İslam Dünyası Ayağa Kalktı!!

07 Aralık 2017, Perşembe 09:38:04 Kaydet Paylaş
İslam Dünyası Ayağa Kalktı!!

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
ABD Başkanı Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına gelen tepkilerin bir süre sonra geçeceğini düşünüyor olabilir. Ancak Orta Doğu bütün senaryolara açık bir coğrafya. Gazeteci Fehim Taştekin bu kararın nedenlerini ve olası sonuçlarını analiz etti.

ABD Başkanı Donald Trump dünya kamuoyunun önemli bir kısmını karşısına alarak Tel Aviv'deki Amerikan büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına karar verdi.
Aslında Trump seleflerinin yerine getirmekten kaçındığı ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti sayan yasayı hayata geçirmiş oldu. Kongre'den 1995'te geçen yasanın uygulaması, her altı, ayda bir başkanın imzaladığı feragatnameyle erteleniyordu.

Önceki Başkan Barack Obama da 2008'de Yahudi kuruluşu AIPAC'taki konuşmasında "Kudüs, İsrail'in başkenti olarak kalacaktır ve bölünmeden kalmalıdır" demişti.

Başkanların yasayı dondurmalarının nedeni Amerikan çıkarlarının tehlikeye gireceği, Arap-İslam dünyasıyla ilişkilerin bozulacağı ve barış sürecinin sekteye uğrayacağına yönelik kaygılardı.


OLASI SONUÇLAR NE OLABİLİR?

Trump'ın ziyadesiyle kışkırtıcı olan böyle bir adımı atmasında elbette "Önce Amerika" sloganıyla ABD'nin klasik dış ilişkilerdeki yerini umursamayan 'sıra dışı liderlik' anlayışının payı var.
Fakat kendi Dışişleri ve Savunma Bakanlarının da karşı çıktığı bu adımın sıra dışı liderliğin ötesinde 'delilik' ya da 'çılgınlığa' tekabül eden tarafları var.

 


(H.H.A.)MERKEZ/ S.C.

Okunma : 359
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler