İstanbul 3.Havalimanı’na Taşınma İçin Eğitim Çalışmaları Başladı | Hür Haber Ajansı

 

İndex

İstanbul 3.Havalimanı’na Taşınma İçin Eğitim Çalışmaları Başladı

12 Mart 2018, Pazartesi 08:30:29 Kaydet Paylaş
İstanbul 3.Havalimanı’na Taşınma İçin Eğitim Çalışmaları Başladı

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
İstanbul 3. Havalimanı'na taşınma işleminin kusursuz olması için gerçekleştirilen Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Transferi sürecinde, alıştırma eğitimleri başlatıldı.

İstanbul Yeni Havalimanı'nda inşaatın tamamlanıp havalimanına dönüşmesi ve operasyona hazır hale getirilmesi süreci, bir diğer ismiyle ORAT yani(Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Transferi) uygulamalarına tüm hızıyla devam ediliyor. ORAT kapsamında, İstanbul Yeni Havalimanı'nın ortakları ve onların personelleri için planlanan alıştırma eğitimlerine başlandı. Dünya tarihinde yapılacak olan en büyük havalimanı taşınması için izlenen ORAT sürecinde paydaşlarla birlikte havalimanı açılışı planlanıyor. Bu eğitimlerin ilk etabında HAVAŞ ve ÇELEBİ Yer Hizmetleri kuruluşlarının eğitimcileri ile yöneticilerinin, daha sonra ise TGS Yer Hizmetleri şirketinin personellerinin eğitimlerine başlanıldı.

"TAŞINMA VE HAZIRLIK SÜRECİ ÇOK TİTİZ VE DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR"

İGA Havalimanı İşletmesi Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Büyükkaytan, yürütülen ORAT süreciyle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Dünyada ilk kez, yıllık 70 milyon yolcuya ev sahipliği yapan bir havalimanı, 45 kilometre uzaklıktaki başka bir havalimanına taşınacak. Bu açıdan çok eşsiz bir süreç söz konusu olacak. Biz de operasyonel hazırlık ve taşınma anlamına gelen ORAT süreciyle bu taşınma ve hazırlık sürecini en titiz şekilde DHMİ Genel Müdürlüğü önderliğinde gerçekleştirmek için uğraş veriyoruz. HAVAŞ, ÇELEBİ ve TGS Yer Hizmetleri yöneticileri ve çalışanları ile başladığımız eğitim süreci, diğer paydaşlarımızın da dahil olmasının ardından deneme ve test süreçlerimizle devam edecek" şeklinde konuştu.

SAHA EĞİTİMLERİ YAPILACAK

İGA Havalimanı İşletmesi bünyesinde görev yapan 12 uzman tarafından verilen sınıf eğitimleri Haziran ayına kadar devam edecek. Atatürk Havalimanı'nda yapılan eğitimler, şu an orada çalışan ancak 29 Ekim 2018 itibariyle İstanbul Yeni Havalimanı'nda görev yapmaya başlayacak personelleri kapsıyor. ORAT Proje Planı'na uygun olarak gerçekleşen alıştırma eğitimleri, sınıf eğitimlerinin tamamlanmasının ardından uzaktan eğitim platformunun aktif kullanılması ile desteklenecek ve saha eğitimleri ile son bulacak.

SORUNSUZ TAŞINMA SÜRECİ İÇİN KOORDİNELİ ÇALIŞMA

Operasyonel olarak havalimanının hazır hale gelmesi için tüm sistemlerin hazır olması, testlerin tamamlanmış ve birlikte çalışabiliyor olması gerekiyor. Bu sürecin kusursuz olması için ise havalimanı paydaşlarının eğitimlere eksiksiz katılımıyla birlikte uygulamaların eş zamanlı yapılması büyük önem arz ediyor.

(H.H.A)Figen B.

Okunma : 215
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler