İşte Milyonlarca Kişinin Merak Ettiği Zam Oranları! | Hür Haber Ajansı

 

İndex

İşte Milyonlarca Kişinin Merak Ettiği Zam Oranları!

12 Aralık 2017, Salı 08:02:07 Kaydet Paylaş
İşte Milyonlarca Kişinin Merak Ettiği Zam Oranları!

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Ocak ayı zam oranları belli oldu.

İşte Milyonların merak ettiği zam oranları şöyle:

1- Ocak ayında kime ne kadar zam var?


Türkiye'de Ocak ayı her çalışan için zam ayı olarak biliniyor. Belirlenen asgari ücret ise herkesin hayatını etkiliyor. Bu yıl da Ocak ayı ile birlikte hem kamuda hem emeklilere zamlar yapılacak. Yeni asgari ücretle birlikte ödemeler ve gelirler de artacak.


2- ASGARİ ÜCRET YÜZDE 10 ARTABİLİR


Yaklaşık 20 milyon çalışanın yarısı asgari ücretli olarak görünüyor. Ocak ayı ile birlikte asgari ücret de değişecek. Bu yıl uygulanan 1.404,6 TL'lik asgari ücretin en az yüzde 10 artması bekleniyor. Bu durumda net asgari ücret 1.550 TL'ye yaklaşmış olacak.


3- MEMURA ENFLASYON ZAMMI


Toplu sözleşmede varılan karar gereği memur maaşları bu Ocak ayında yüzde 4 artırılacak. Maaşlarda 108 ile 417 lira arasında artış yaşanacak. En düşük memur maaşı 2 bin 829 liraya ulaşacak. Enflasyon farkı da verilecek. Aralık enflasyonu sıfır bile çıksa memurlar 0. 97 oranında fark alacak.


4- EMEKLİLERE DE ZAM


Memur emeklileri yüzde 4 toplu sözleşme zammı ile birlikte yine yüzde 1'e yakın fark alacak. En düşük memur emeklisi maaşı bin 945 liraya yükselecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de şu anda 5 aylık enflasyona göre yüzde 4.97 oranında zam görülüyor. Bu oran yüzde 5'i de geçebilir.


5- EMEKLİLERE DE ZAM


2000 öncesi emekli olan bir SSK'lının en düşük maaşı 1.558 liraya çıkacak. Buna ilaveten alınan yüzde 4'lük ek ödeme de zamla birlikte artış meydana gelecek.

(H.H.A.)MERKEZ/ S.C.

Okunma : 260
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler