Kağızman’da ‘Hayrat Ağaçları’ meyve dağıtıyor | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Kağızman’da ‘Hayrat Ağaçları’ meyve dağıtıyor

09 Temmuz 2018, Pazartesi 06:37:55 Kaydet Paylaş
Kağızman’da ‘Hayrat Ağaçları’ meyve dağıtıyor

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Kars’ın Kağızman ilçesinde vatandaşların bahçelerinde yetişen meyveler tezgahlardaki yerini almaya başlarken, caddelerde bulunan meyve ağaçları ise vatandaşlara açık büfe hizmeti sunuyor.

Bölgede mevsim boyunca etkili olan yağmurlar ağaçlardaki meyvelere de yaradı. Güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte Kağızman’ın meşhur kayısı, erik, kiraz ve armutları ağaçları süslerken, vatandaşlar da oluşan meyveleri toplayarak tezgahlarda alıcısının beğenisine sunuyor.

İl dışından da sipariş alarak Kağızman meyvelerini Türkiye’nin dört bir tarafına ulaştıran Kağızmanlılar, ilgiden de hasattan da oldukça memnun. Meyve bahçelerinden tezgahlara kadar ulaşan meyvelerin toplanmasında da püf noktaların olduğunun altını çizen Pazar esnafı, kayısıları ağaçlardan toplayanların tırnak darbeleri almaması için özellikle önem gösterildiğini belirtti. Meyve bahçelerinin yanı sıra ilçe merkezinde hemen hemen her caddede dükkanların önünde bulunan ve vatandaşlar tarafından ‘Hayrat Ağacı’ adı verilen meyve ağaçları ise yoldan geçenlere açık büfe hizmeti veriyor.

Yoldan geçen vatandaşlar ağaçlarda oluşan vişneleri, kayısıları diledikleri gibi yiyebiliyor. İşyerinin önünde meyve ağacı bulunan esnaflar ise dükkanlarına gelen misafirlerine on adım öteden topladığı meyvelerden ikram ediyor.

Kağızmanlı pazarcılar her yıl Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırdıkları meyveleri muhafaza edebilmek için soğuk hava deposuna ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, yetkililerden bu konuda talepte bulundular

(H.H.A) KARS/ RUKİYE EBRAR
Bu Haberin Manşeti :

Kağızman’da ‘Hayrat Ağaçları’ meyve dağıtıyor
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 321
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler