Kars Harp Tarihi Müzesinde Çalışmalar Sürüyor | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Kars Harp Tarihi Müzesinde Çalışmalar Sürüyor

17 Mayıs 2017, Carşamba 11:01:14 Kaydet Paylaş
Kars Harp Tarihi Müzesinde Çalışmalar Sürüyor

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Kars'ta 1823 yılında yapılan ve halk arasında "Kanlı Tabya" olarak bilinen Büyük Tabya, yapılan restorasyonun ardından bölgenin ilk 'Harp Tarihi Müzesi' olarak kapılarını ziyaretçilerine açacak.

Bakım-onarım ve restorasyonuna 2011 yılında başlanan ve yapımı tamamlanmak üzere olan Kanlı Tabya, Kars'ın önemli kültür ve turizm merkezlerinden birisi olacak. Kanlı Tabya Sismografik Müze Oluyor  1855  Kars Zaferinin en yoğun yaşandığı ve yakın çatışmalar nedeniyle duvarlarının kanla kaplanması nedeniyle Kanlı Tabya adı verilen tabya Sismografik Harp Müzesi olarak turizme açılacak.

Restorasyon çalışmaları bu yıl sonuna yetiştirilecek Halitpaşa Mahallesinde 15 bin metrekare alan üzerinde kurulduğu bilinen Kanlı Tabya’nın üzeri 1.5 2 metre toprakla örtülmüş. O dönemlerde atılan top mermilerinin tabyaya zarar vermemesi ve kamuflaj için örtülen topraktan geçtiğimiz yıl başlatılan restorasyon çalışmaları sırasında el bombaları ve top mermileri de çıkmıştı. Kars’ın düşman işgallerine karşı nasıl savunulduğunun, ne şartlar altında mücadele verildiğinin en çarpıcı örneklerini anlatan Kanlı Tabya, ismini de yaşanan yakın çatışmalar nedeniyle duvarlarının kanla sulanmasından aldı. Bugüne kadar harabe olarak kalan, içerisinde ballycilerin mekan tuttuğu Kanlı Tabya, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tarihi ve kültürel mirası ortaya çıkarması için başlattığı restorasyon çalışmalarıyla artık turizme kazandırılacak.

Tabyada şuan yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren firma şantiye şefi Eren Kazar bu yıl sonunda müze Kars Halkının hizmetinde olacak dedi.

(H.H.A.)KARS/Ş.D
Bu Haberin Manşeti :

Kars Harp Tarihi Müzesinde Çalışmalar Sürüyor
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 479
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler