Son Dakika Haberler

KARS HİZMETİ HAKETMİYOR MU?

KARS HİZMETİ HAKETMİYOR MU?
Okunma : 24 views Yorum Yap

YASEMİN AKPINAR

Her geçen gün Türkiye’de belediyecilik faaliyetleri hız kazanırken Kars halkına yol vaat ediliyor yıllardır bitmeyen yol yapım çalışmaları ise daha uzun bir süre devam edecek gibi görünüyor. Halk her gün gazetelerde yol yapım çalışmalarını, yollardaki su taşkınlarını, kaldırımları, kaldırım işgal haberlerini okuyup duruyor. Peki belediyenin halka sunacağı tek hizmet yol yapımı mı?

Biliyoruz, izliyoruz, gidip görüyoruz ki modern belediyecilik sadece yol, su, kanalizasyon, çöp gibi hizmetleri yerine getirmekle olmuyor. Belediyeler artık çocukların, kadınların, hayvanların engelliler gibi dezavantajlı grupların ihtiyaçlarını da gözetecek şekilde hizmet veriyor. Kültür merkezleri inşa ediliyor, şehrin spor faaliyetleri destekleniyor, bisiklet ve yürüyüş alanları yapılıyor, hayvanlar için kedi köpek yuvaları ile barınaklar yapılıyor bizim ise tek ihtiyacımız yolmuş gibi davranılıyor.

Belediye hizmetlerinin aksamasının nedeni zorlu iklim koşulları, belediyenin borçları, belediyede yönetimsel sıkıntılar olması ve kayyum atanması gibi sebeplerle izah edilmeye çalışılsa da aynı koşullara sahip farklı belediyelerin bu hizmetleri verebildiğini görüyoruz.

Kars Belediyesi kadar borcu olan ve aynı şekilde kayyum atanan şehirlerde sanatsal faaliyetler desteklenirken, kaçak yapıların yıkılması, dere temizliği, böcek ilaçlamaları, hijyen paketleri dağıtımı gibi hizmetler verilebiliyor.

Mesela Kars Belediyesine yakın borç miktarı bulunan Bolu Belediyesi Kars’ın zorlu iklim şartlarına benzer koşullara sahip olmasına rağmen halkını hizmetleri bakımından oldukça fazla tatmin ediyor. Yeni hayvan hastaneleri inşa ediliyor, peyzaj çalışmaları yapılıyor, ışıklı su şelaleleri ile görsel zenginlik yaratılıyor, üreticilere kültür mantarı yetiştiriciliği gibi yeni gelir kapıları sağlanıyor, don olaylarından zarar gören çiftçiler destekleniyor…  ve daha bir sürü şey..

Kars halkı ise yıllardır şehrin ortasından geçen Kars çayının ıslahı, sokaklara konulacak çöp konteynerleri, yollardaki çukurların kapanması gibi temel belediyecilik hizmetlerinin yerine getirilmesini bekliyor. Yollardaki buzların çözülmesi kül, tuz gibi ilkel yöntemlerle gerçekleşirken, buz çözücü solüsyon gibi, belki de en çok Kars’ta kullanılması gereken daha modern yöntemlerin kullanımına dahi geçilmiyor.

Halk farklı parti belediyelerine şans vererek çare arıyor. Geçmiş seçimlere bakılırsa Kars halkı civar illerde uygulanan hizmet modellerinden etkilenerek şehrin sorunlarının çözümü adına farklı uçlarda bir çok partiye şans verdi. Her seferinde hüsrana uğrayan bu halka artık hizmet gerek, ama sadece yol yapılanından değil. Modern belediyecilik hizmetlerini de tatmak istiyor, artık sadece temel belediyecilik faaliyetleri ile yetinmek istemiyoruz. Yetkililere duyurulur!