Kars Sofralarının Vazgeçilmezi, Lavaş! | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Kars Sofralarının Vazgeçilmezi, Lavaş!

02 Ekim 2017, Pazartesi 10:50:54 Kaydet Paylaş
Kars Sofralarının Vazgeçilmezi, Lavaş!

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Türk yemek kültüründe çokça tüketilen ve Kars sofralarının vazgeçilmezi olan lavaş ekmeği, sofralarda yerini almaya devam ediyor.

Yöresel farklılıkların olduğu ekmek pişirme metotlarının, Anadolu’da çok zengin bir ekmek ve tandır kültürünün doğmasına yol açtığı gözden kaçmazken, lavaş üretimi için ustalar tarafından titiz bir çalışma yürütülüyor.

Kars’ta gün ışığıyla birlikte başlanan lavaş üretimiyle, haftanın 7 günü vatandaşlara taze lavaş hizmeti sunuluyor. Kars’ta Lavaş üreticisi Orhan Saylan ise yürütülen çalışmaları tandır başında anlattı. Saylan, “Sabah saat 04:30 da uyanıyor, saat 06:30’a kadar hazırlıyor ve ekmek çıkarmaya başlıyoruz. Müşterilerimize iyi hizmet verebilmek adına hafta içi ve hafta sonu çalışmalarımızı yoğun bir şekilde yürütüyoruz. Pazar günleri de dahil olmak üzere taze ekmeğimiz bulunuyor. Pazar günleri şehir merkezlerinde fırınların kapalı olması bizim işlerimizde artışa neden oluyor ve bunun dışında sabit müşterilerimiz var onlara da güzel bir hizmet sunma amacıyla gayret sarf ediyoruz.” dedi.

Açılan hamurları bir bir özenle yanan tandırda pişirip çıkarak Tayfun Yalçın ise kış mevsiminde lavaş pişirmek daha kolay yaz mevsimin de ise adeta sıcaklık iki katına çıkmakta işimi severek yapıyorum bugün Pazar her sofrada olmazsa olmazımız olan lavaşlarımı pişiriyorum artık tandırın sıcağına da alıştım dedi.

Sabahın erken saatlerinde Lavaş Fırını önünde bekleyen müşteriler ise sırasıyla fırına girerek sıcak olan lavaşları tek tek sayarak alıyorlar. Sabah kahvaltısına ayrı bir lezzet kattığını ifade eden müşteriler lavaşın ayrı bir lezzet olduğunu ve Pazar günleri kahvaltı sofralarının sıcak ekmeğe ihtiyaç duyduğunu söylediler.

(H.H.A.)KARS/KÜBRA S.
Bu Haberin Manşeti :

Kars Sofralarının Vazgeçilmezi, Lavaş!
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 553
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler