Kars ta Eğitici Eğitim Programı Tamamlandı | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Kars ta Eğitici Eğitim Programı Tamamlandı

31 Ekim 2017, Salı 11:05:26 Kaydet Paylaş
Kars ta Eğitici Eğitim Programı Tamamlandı

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Kars Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen aile eğitim programı kapsamında eğitim alan AEP eğiticileri sertifikalarını aldı.

Kars’ta Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan Aile Eğitim Programı (AEP), aile bireylerinin çağın gereklerine uygun  temel aile yaşam becerilerine yönelik bilgi, beceri ve tutumları kapsamlı olarak beceri kazanabilmeleri  amacıyla oluşturulmuş önemli bir yetişkin eğitim programı olup, ailelerin sorun çözmeye yönelik kapasitelerini arttırmayı, koruyucu ve önleyici hizmet sunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda ilimizde gerçekleştirilecek olan Aile Eğitimlerinin yaygınlaştırılabilmesi için AEP Formatörü Ebru AKÜZÜM koordinasyonunda Kafkas Üniversitesi, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kars- Ardahan Bölge Barosu işbirliği ile 23-27 Ekim 2017 tarihleri arasında Kars Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Eğitim Salonunda AEP Eğitici Eğitimi açılmıştır. 23 Ekim tarihinde başlayan eğitime İl Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda görev yapan meslek elemanları (sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog, çocuk gelişimci, rehberlik ve psikolojik danışman) yer almıştır.

AEP Eğitici Eğitimi Programı kapsamında dersler Kafkas Üniversitesi Öğretim Görevlilerinden Doç. Dr. Murat TAŞDAN, Yrd. Doç. Dr. Ali İbrahim Can GÖZÜM, Öğretim Görevlisi Emrah ÖZTÜRK, Öğretim Görevlisi Gökbörü ÖNALP; Halk Sağlığı Müdürlüğü Hekimlerinden Dr. Özgü EKİNCİ ERDOĞAN; Kars- Ardahan Bölge Barosu Avukatlarından Av. Ayşegül POLAT ve AEP Formatörü Psk. Ebru AKÜZÜM tarafından verilmiştir. 23 Ekim Pazartesi günü Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Eğitim Salonunda Açılışı yapılan programa İl Müdürü Aydın ACAY ve Kuruluş Müdürleri katılmıştır. Açılış programından sonra ders süreci başlayan program 27 Ekim Cuma günü sona ermiştir. Eğitim boyunca eğitici adaylarına; AEP’in alanları olan Aile Eğitim ve İletişimi, Sağlık, Medya, Hukuk ve İktisat alanlarının incelenmesi konusunda uzmanları tarafından dersler verildi. Ayrıca bir yetişkin eğitim programı olan AEP’ in ailelere aktarımı noktasında profesyonel bir yaklaşım oluşturmak üzere (eğitim ortamının yönetilmesi, yetişkin eğitimi, eğitim içeriklerinin sunumu vb. konularında) Kafkas Üniversitesi’ nin eğitim alanında uzman Öğretim Üyelerince eğitim dersleri de verilmiştir. Oldukça verimli geçen bu eğitim sonunda eğitime katılan 19 Eğitici Adayı yapılan sınavı geçerek AEP Eğiticisi Sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Sertifika almaya hak kazanan 19 eğiticiden 3’ ü Ardahan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün personelleri olup programı Ardahan’ da uygulamak üzere eğitim programından faydalanmıştır. Eğitici eğitimi yalnızca Kars için değil Ardahan için de Eğitici yetiştirilmesine vesile olmuştur.

AEP Eğitici Eğitiminin “Kapanış ve Sertifika Töreni” Vali Yardımcısı Murat ÖZDEMİR’ in katılımı ile 27 Ekim Cuma günü saat 15.00’ da Büyük Kale Otel’ de gerçekleşmiştir. Kapanış Programına Vali Yardımcısı Murat ÖZDEMİR, Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Aydın ACAY, Kafkas Üniversitesi Öğretim Görevlileri Yrd. Doç. Dr. Ali İbrahim Can GÖZÜM ve Öğretim Görevlisi Emrah ÖZTÜRK, Dr. Özgü EKİNCİ ERDOĞAN, Av. Ayşegül POLAT, Kuruluş Müdürleri ve AEP Eğiticileri de iştirak etmiştirler. Programda İl Müdürü Aydın ACAY açılış konuşması yaparak; “Aile Eğitim Programının koruyucu ve önleyici bir hizmet modeli olarak çok önemli olduğunu, bundan sonraki süreçte uygulanması noktasında titizlikle çalışılacağını, verimli bir eğitim sürecinin olduğunu ve bu sürece katkı sağlayan tüm Eğitimcilere teşekkür ettiğini, Aile Eğitim Programının Kars için hayırlı uğurlu olmasını temenni ettiğini” belirtmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü AEP Formatörü Psikolog Ebru AKÜZÜM tarafından Aile Eğitim Programını tanıtan bir sunum yapılmış ve eğitici eğitimi sürecinden de bahsedilmiştir.

Vali Yardımcısı Sayın Murat ÖZDEMİR; “ailenin Türk toplumu için öneminden bahsetmiş ancak son zamanlarda en büyük övünç kaynağımız olan aile yapısının bir takım bozulmalara maruz kaldığına vurgu yapmıştır. Aile Eğitim Programının bu doğrultuda düzenleyici ve önleyici bir misyon üstlendiğini

belirterek AEP Eğiticilerine bundan sonraki süreçte alan çalışmalarını iyi planlamaları ve etkin eğitimler vermeleri gerektiğini söylemiştir. Ayrıca verilecek eğitimlerin sadece sayısal istatistiklerde kalmaması gerektiği yönünde de uyarılarda bulunmuştur.” Vali Yardımcısı Sayın Murat ÖZDEMİR ‘in konuşmasını iyi dilek ve temennilerle bitirmesinin ardından Teşekkür Belgesi ve Sertifika takdimine geçildi.

Eğitim Programına katkı sağlayan tüm Eğitimcilere Teşekkür Belgesi takdim edildikten sonra sertifika almaya hak kazanan AEP Eğiticilerine sertifikaları verilmiştir. Kapanış programı ikram bölümü ile sona ermiştir.

 

(H.H.A)KARS/ FİLİZ D.

 
Bu Haberin Manşeti :

Kars ta Eğitici Eğitim Programı Tamamlandı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 448
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler