Son Dakika Haberler

Kars’ta 25 köy yolu ulaşıma kapalı

Kars’ta 25 köy yolu ulaşıma kapalı
Okunma : 35 views Yorum Yap

Kars’ta etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 25 köy yolu ulaşıma kapandı. Kapalı köy yollarının yeniden ulaşıma açılması için İl Özel İdaresi’ne ait ekiple çalışmalarını sürdürüyor.

Kars’ta etkili olan kar yağışı tipi hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Tipiden Merkez ve ilçeler dahil toplam 382 köyden Merkeze bağlı Akdere, Aslanizi, Büyük Boğatepe, Küçük Boğatepe, Akyaka’ya bağlı İbiş, Kayadöven, Süngüderesi, Arpaçay’a bağlı Akmazdam, Bacıoğlu, Meliköy, Kağızman’a bağlı Şaban, Sarıkamış’a bağlı Akkoz, Akören, Aşağı Sallıpınar, Balabantaş, Balıklı, Başköy, Eşmeçayır, Isısu, Karaköse, Kazantaş, Parmakdere, Taşlıgüney, Yarkaya ve Yukarı Sallıpınar olmak üzere toplam 25 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Köy yollarının yeniden ulaşıma açılması için İl Özel İdaresi Kar ile Mücadele ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca, belediye ekipleri ve Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü ekipleri de sorumluluk alanlarında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Sabah saatlerinde buzlanma ve don olaylarının görüldüğü Doğu Anadolu Bölgesinde soğuk hava etkisini artırdı. Kars’ta gece en düşük hava sıcaklığı eksi 7 derece ölçüldü.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü ekiplerince yapılan son değerlendirmelere göre, bölge genelinde havanın parçalı bulutlu, aralıklı kar yağışlı olarak geçeceği, gece ve sabah saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı ile birlikte pus hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor. Bölgede rüzgârın kuzey yönlerinden hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Kars’ta gün içerisinde hava sıcaklığının eksi 2 derece olduğu tahmin edilirken, Sarıkamış Kayak Merkezinde kar kalınlığı ise 36 santimetre olarak ölçüldü.

BUZLANMA VE DON UYARISI:

Bölgemiz genelinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden başta sürücüler olmak üzere, vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.