Kars'ta geleneksel at yarışları düzenlendi | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Kars'ta geleneksel at yarışları düzenlendi

24 Nisan 2018, Salı 10:58:28 Kaydet Paylaş
Kars'ta geleneksel at yarışları düzenlendi

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Kars'ın Kağızman ilçesinde düzenlenen ve geleneksel hale gelen at yarışları, bu yıl da ilçeye bağlı Çallı köyünde yapıldı.

Kağızmanlıların kendi aralarında düzenlediği geleneksel at yarışları 4 atın katılımıyla gerçekleştirildi. 

Yoğun ilginin gösterildiği at yarışları Aras nehri yanında başladı ve  ilçeye bağlı Çallı köyünde sona erdi. Yarışlarda İsmet Aras'ın at Binicisi olan Hakan Aras  birinci gelerek ödül aldı. Ödül ise yapılan yarışlara katılanlar aralarında topladıkları paralarla tüm yarışmacılarla beraber piknik yapmak oldu.

30 yıldır Kağızman’da düzenlenen at yarışlarının resmi olduğunu dile getiren Görecek Köyü Muhtarı İsmet Aras, “Yıllardır burada at koşturuyoruz ve bizim için geleneksel oldu. Ama son yıllarda katılım az oldu ve eskisi gibi rağbet görmüyor. Biz istiyoruz ki bu ata sporumuzu devam ettirelim. Çünkü her yıl düzenlediğimiz yarışlara çevre ilçelerden gelen çok oluyor. Yetkililerin ilçenin kalkınması ve turizm açısından bu yarışlara destek vermelerini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yarışları izlemeye gelen Turan Duman ise “Kağızman’da bugün şenlik var. Yarışla birlikte dostluk ve kardeşlik var. Bu geleneksel ata sporumuz olan at yarışların devam etmesini istiyoruz ve İnşallah kazasız belasız olur.” dedi

(H.H.A)KARS/NEŞE.H
Bu Haberin Manşeti :

Kars'ta geleneksel at yarışları düzenlendi
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 377
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler