Kars'ta Tatlı Su Kefallerinin Ölüm Göçü Başladı | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Kars'ta Tatlı Su Kefallerinin Ölüm Göçü Başladı

12 Haziran 2018, Salı 07:26:57 Kaydet Paylaş
Kars'ta Tatlı Su Kefallerinin Ölüm Göçü Başladı

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Kars'ta tatlı su kefallerinin ölüm göçü başladıKARS - Kars'ta, tatlı su kefallerinin durgun sulara göç etmek için ölüm mücadelesi başladı.

 

Kars'ta tatlı su kefallerinin ölüm göçü başladı

KARS - Kars'ta, tatlı su kefallerinin durgun sulara göç etmek için ölüm mücadelesi başladı. 
Kars'a 45 kilometre uzaklıkta bulunan Geçit Sulama barajının önünde yüzlerce balık, yumurtalarını bırakmak üzere akıntıya karşı kilometrelerce yol alarak yumurtalarını bırakacak güvenli yerlere çıkıyor.
Tatlı su kefallerinin üreme alanı olan akarsularda göçün başlaması ilginç görüntüler oluşturuyor. Kars Çayı'nda yaşayan tatlı su kefallerinin her yıl Haziran ayında üreme dönemi nedeniyle akarsularda göç etmek için verdiği mücadele ilginç görüntülere sahne oluyor.
Geçit Köyü sınırları içerisinde bulunan Geçit Sulama Barajı önünde toplanan binlerce balık, yumurtalarını bırakmak üzere barajın akarına atlayarak yukarı çıkmak istiyor. Ancak yüksek olan baraj setini aşamayan balıklar her defasında geriye düşerek tekrar atlıyor. Balıkların göçünü izlemek için ise vatandaşlar bölgeye akın ediyor.
Yumurtalarını sağlıklı ve güvenli yerlere bırakmak için verilen mücadele sonrasında balıklardan yüzlercesi ya martılara yem oluyor. ya da balıkçılar tarafından avlanıyor. Tatlı su kefalleri, daha kolay üreme dönemi geçirebilmeleri için şelaleler ve derelere sürüler halinde akın ederken, önlerine çıkan doğal ve yapay engelleri ise zıplayarak geçmeye çalışıyor.
Kars'ta her yıl Haziran ayında başlayan tatlı su kefallerinin göçü renkli görüntülere sahne oluyor. Balıkların suyun tersine akıntıya karşı atlayarak mücadelesinde bazı balıklar başarılı olurken, bazıları da tekrar tekrar atlayarak hedeflerine ulaşmaya çalışıyor.

(H.H.A)KARS/BÜLBÜL D.

 
Bu Haberin Manşeti :

Kars'ta Tatlı Su Kefallerinin Ölüm Göçü Başladı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 365
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler