Son Dakika Haberler

Katso’dan Talep

Katso’dan Talep
Okunma : 22 views Yorum Yap

Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) yönetimi pandemi süreci nedeniyle zor durumda kalan sektörler için hükümetten talepte bulundu.

 

Kars Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerinin hükümetten talepleri şöyle:

“İçinde bulunduğumuz pandemi süreci bilindiği gibi birçok sektörü olumsuz yönde etkilemiştir hatta kimi sektörleri de durma noktasına getirmiştir. Bu sektörden biri olan toplu taşıma ve ulaşım sektörüdür. Öğrenci taşımacılığı yapanlar firmalar, tur şirketleri, köy-şehir, ilçe-şehir ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan kooperatifler, taşımacılık şirketleri, servis taşımacılığı yapan şirketler ve işlerinin durmasında dolayı ticari araç sahipleri gelir elde edemediği için gerçek manada zor durumdalar. Neden mi zor durumdalar şöyle sıralamalıyız;

*Araçlara ait MTV ödemesinin günleri gelmiş durumda,

*Çalışmayan araçların Trafik sigortası gelmiş, gelecek veya geçmiş durumda,

*Muayenesi süreleri veya geçenlerin cezalı duruma düşmesi

*Araç kredisi olanların gelir olmadığı için ödeme güçlüğü yaşaması,

*Esnaf Kooperatif kredisi olanların kredi ödemeleri,

*BAĞKUR prim ödemelerinden

dolayıdır.

Yukarıda belirttiğim hususlar, sektördekilerin işlerinin aşırı düşmesi veya tam kapanmasından ötürü üzerlerinde ödeme yüküne dönüşmüştür. Temsil ettiğimiz üyelerimizin azda olsa rahatlamaları için belli başlı taleplerimiz olmuştur ve bu hususları ilgili bakanlıklarımıza, siyasi temsilcilerimize ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine resmî yazışma ile bildirerek destekte bulunmalarını istemişizdir. Taleplerimiz başlıca şöyledir;

1- TİCARİ ARAÇLARIN 2021 1. DÖNEME AİT MTV ÖDEMELERİ 2021 2. ve 2022 2. DÖNEME ÖTELENMESİ,

2- TİCARİ ARAÇ TRAFİK SİGORTASI SÜRELERİNİN ENAZ 6 AY SÜREYLE MUAF VE SÜRE UZATIMI TANINMASI,

3- ARAÇ MUAYENELERİNDE 2021 7. AYA KADAR MÜSADE TANINMASI,

4- ESNAF KREDİ KOOPERATİFİ BORÇLARININ 2021 7. AYINA KADAR ÖTELENMESİ,

5- BU DÖNEMDE  İHTİYAÇLARI GİDERECEK KADAR DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ DESTEĞİ,

6- BAĞKUR VE SİGORTA PRİMLERİNİN 6 AY SÜRELİ ERTELENMESİ,

Bu taleplerimizin değerli yetkililerce olumlu karşılanacağını ümit ediyoruz. Kıymetli üyelerimizin salgından ötürü almış olduğu yarayı bu destekler azda olsa kapatacaktır diyor herkese saygılarımızı sunuyor sağlıklı günler diliyoruz.”