Son Dakika Haberler

Kısa Çalışma Ödeneği başvuru süresi uzatıldı

Kısa Çalışma Ödeneği başvuru süresi uzatıldı
Okunma : 29 views Yorum Yap

Kars İŞKUR İl Müdürü Yusuf Bulut, Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu süresinin, 31 Ocak 2021’e kadar uzatıldığını duyurdu.

Bulut, Korona virüs nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma uygulaması kapsamında 1 Aralık itibarıyla başlayan yeni başvuruların son başvuru tarihinin 31 Aralık 2020’den 31 Ocak 2021’e kadar uzatıldığına dikkat çekti.

Kısa çalışma ödeneğinin ise 2 ay uzatıldığını açıklayan İŞKUR İl Müdürü Yusuf Bulut, Sosyal Kalkınma Kapsamında 26 Mart 2020 tarihinde başlatılan kısa çalışma ödeneğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tespitleriyle 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzatıldığını söyledi.

Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışama ödeneğine Cumhurbaşkanlığı kararı ile 31 Aralık’tan önce başvuruda bulunmayan iş yerlerinin de başvuru yapabilmelerinin sağlandığını söyledi. Bakan Selçuk, “Korona virüs nedeniyle 31 Aralık tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan iş yerlerimiz 31 Ocak 2021 tarihine kadar e-Devlet aracılığıyla başvurmaları durumunda 1 Ocak 2021 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecekler. Daha önce ödenekten yararlanan iş yerleri ilave işçi için başvuruda bulunabilecek. 31 Aralık tarihine kadar korona virüs nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerlerinin ilave işçileri için de Kısa Çalışma Ödeneği talebinde bulunabilecekleri. Bu iş yerlerimiz daha önce kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işçilerini de bildirerek başvuru yapabilecek. Aynı zamanda Kısa Çalışma Ödeneği olarak ödenen sürelerin işçilerin işsizlik ödeneklerinden mahsup edilmeyecek. Kısa çalışma başvurularının e-Devlet üzerinden 31 Ocak 2021 tarihine kadar yapılabilecek. 1 Ocak 2021 tarihinden sonra yapılacak başvurular için Kısa Çalışma Ödeneği başlama tarihinin 1 Ocak 2021 tarihi veya sonrası olarak bildirilebilecek.” Dedi.