Son Dakika Haberler

KORONAVİRÜS TABLOSU AĞIRLAŞIYOR

KORONAVİRÜS TABLOSU AĞIRLAŞIYOR
Okunma : 23 views Yorum Yap

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy yeni alınan tedbirlerle ilgili konuştu

Coronavirüs tablosu günden güne ağırlaşırken bu hafta sonu yurt genelinde kısmi sokağa çıkma yasağı uygulamasına başlandı. Bu kısıtlamanın gerekliliği aşikar iken, alınan tedbirlerin yeterliliği ise tartışma konusu oldu.

Geçtiğimiz günlerde Kars’ı ziyaret eden ve bölge ile ilgili incelemelerde bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin yeni atanan Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz ile basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdiler. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ersoy hükümetin koronavirüs tedbirleri kapamında almış olduğu yeni kararları değerlendirdi. Ersoy; Bilim Kurulunun tavsiyeleri, Cumhurbaşkanımızın ve kabinenin talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığının gereken tedbirleri aldığını söyledi ve vatandaşları da tedbirlere uymaya davet etti.

Peki alınan bu tedbirler yeterli mi?

Türk Tabipler Birliğinin verilerine göre Türkiye genelinde günlük vaka sayısı yaklaşık 47.000 hasta iken Sağlık Bakanlığının açıkladığı en yüksek vaka sayısı geçtiğimiz gün 6.017 hasta olarak kayıtlara geçti. Yeni haber alma kanalımız olan sosyal medya aracılığıyla Türkiye’nin farklı illerinde hastanelerde yaşanan yoğunluğa dair vahim tablolar görmekteyiz. Sağlık sisteminin çökmek üzere olması, sağlıkçıların tükenmişliği göz önüne alınınca, tedbir olarak ‘tam kapatma’ önleminin gerekliliği ortadayken, zaten insanların pek fazla dışarda olmadıkları saatler için sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi eleştirilere neden oldu.

Sağlık çalışanları ve Meslek örgütlerinden sıklıkla sağlık sisteminin kapasitesinin hızla yetersiz kalmaya başladığı ve acilen bütün yurtta ‘tam kapatma’ tedbirlerinin alınması gerektiği uyarıları geliyor. Sağlık Baklanlığının açıkladığı yüzde altmış hastane yoğun bakım doluluk oranı endişe vermezken, yurt genelinden gelen koridorlara taşmış yoğun bakım üniteleri haberleri rehavete yer olmadığını açıkça gözler önüne seriyor.

Kars’ta da durum farklı değil!

Kars il merkezindeki hastanelerde yaklaşık 450 adet yatak bulunuyor ve edinilen bilgiye göre  boş yatak bulmak artık oldukça zorlaştı. Karantinaya alınan köy sayıları gittikçe artarken, filyasyon ekiplerinin takip ettikleri hasta sayıları, vaka sayılarının pik yaptığı söylendiği Nisan ayının bile kat kat üstünde gerçekleşiyor.

Bilim Kurulu üyeleri yeni alınan tedbirler ile vaka sayısında azalma olmazsa önümüzdeki günlerde daha sert tedbirlerin alınacağını açıkladı. Görünen o ki bir kaç hafta içerisinde yeni ve daha sert önlemlerin alınması zorunlu hale gelecek.