Son Dakika Haberler

Kovid-19 aşılama çalışmalarına bu sabah başlandı

Kovid-19 aşılama çalışmalarına bu sabah başlandı
Okunma : 10 views Yorum Yap

Kars’ta,  Aşıyı ilk yaptıran İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Zakir Lazoğlu, kent genelinde 3 bin 200 sağlık çalışanının aşılanacağını belirtti.

Kars’ta görevli sağlık çalışanlarına koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında CoronaVac aşısı yapılmaya başladı.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Zakir Lazoğlu, Yusufpaşa Aile Sağlığı Merkezi’nde sağlık çalışanlarıyla birlikte aşı oldu.

Aşı sonrası açıklama yapan Uzm. Dr. Lazoğlu, “Öncelikle aşı programının ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Bakanımızın da dediği gibi, ‘Tünelik ışığı göründü.’ Artık bu saatten sonra hastalıktan korunmanın en önemli yolunun aşı olduğunu daha iyi bilmekteyiz. Ve vatandaşlarımız aşıya tam destek çıkmasını talep ediyoruz. Bugün ilimizde 43 merkezde 3 bin 200 sağlık çalışana aşılma işlemi başlamış oldu. öncelikli olarak sağlık çalışanlarından başlayarak 65 yaş üstü, sonrasında tüm vatandaşlarımızı aşılamaya geçeceğiz. Bu süreçte bizlere her türlü desteği sağlayan sağlık bakanımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kars’a ilk etapta 4 bin 500 aşının geldiğini belirten Uzm. Dr. Lazoğlu, “İlimize ilk etapta 4 bin 500 aşı geldi. 3 bin 200 adet sağlık çalışanımıza aşı yapmayı planlıyoruz. Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda da öncelikli olarak vatandaşlarımıza başlayacağız. Sonrasında da peyder pey bakanlığımızdan ilimize aşılar gönderilmeye başlayacak. İl dozumu yaptırdım. 28 gün sonra ikinci dozumu yaptıracağım ve bu şekilde aşılama tamamlanmış olacak.” ifadesini kullandı.

Aşı süreci hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Lazoğlu, “Aşı uygulamasının bir süreci var. Vatandaşlarımız öncelikle SMS yoluyla ‘Aşı’ yazıp, boşluk bırakıp TC kimlik numarasıyla 2023’e mesaj gönderecekler. Sağlık bakanlığımız tarafından kendilerine ‘Aşı yapmaya uygunsunuz’ diye geri dönüş mesajı gelecek. Rendevu sistemi ve e- Nabız üzerinden hastaneler veya aile hekimlerinden randevu alarak aşılama hizmetinden faydalanabilecekler.” diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından daha sonra sağlık çalışanları ilk doz