McMaster a Dışişleri nden Yanıt | Hür Haber Ajansı

 

İndex

McMaster a Dışişleri nden Yanıt

13 Aralık 2017, Carşamba 12:40:29 Kaydet Paylaş
McMaster a Dışişleri nden Yanıt

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster, "Katar ve Türkiye'nin Müslüman Kardeşler gibi aşırıcı örgütlerin sponsorluğunu yaptıklarını" iddia etmişti. Dışişleri Bakanlığı'ndan, McMaster'a son dakika yanıt geldi. Açıklamada "İddialar hayret verici, kabul edilemez" denildi.


The National'dan Joyce Karam'ın haberine göre, İngiliz mevkidaşı Mark Sidwell ile birlikte, Washington'da Policy Exchange'in düzenlediği bir programa katılan McMaster, ABD çıkarlarına yönelik olarak üç küresel tehdit bulunduğunu ve bunların ikisinin Orta Doğu'da olduğunu söyledi. Küresel tehditler arasında, 'revizyonist güçler' Çin ve Rusya' ile 'terörü destekleyen, toplu katliama yönelik silahların peşinden giden' İran ve Kuzey Kore'yi sayan McMaster, üçüncü tehdidin de cihatı radikal gruplar olduğunu söyledi.

"Radikal İslamcı ideoloji açık bir şekilde tüm medeni insanlara yönelik büyük bir tehdit" diyen McMaster, Suudi Arabistan'ın yıllar önce bazı terör örgutlerini desteklediğine referans verse de, günümüz için ana destekçilerin Katar ve Türkiye olduğunu savundu ve "(Destek) Su anda çoğunlukla Katar'dan ve Türkiye'den geliyor" dedi.

TÜRKİYE'DEN JET AÇIKLAMA

Bugün ise Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Bu iddialar hayret verici, temelsiz ve kabul edilemez niteliktedir' ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster’ın, bir düşünce kuruluşu tarafından dün (12 Aralık) Vashington’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada ülkemizi ve hükümetimizi hedef alan ifadelerde bulunduğu üzüntüyle öğrenilmiştir. Ülkemizin terörizm ve radikalizmin her boyutuyla nasıl bir mücadele verdiğini en iyi bilmesi gereken bir makamda bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’ın gerçeklikle bağlantısı olmayan iddiaları hayret verici, temelsiz ve kabul edilemez niteliktedir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde:
'KABUL EDİLEMEZ NİTELİKTE'

"ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster’ın, bir düşünce kuruluşu tarafından dün (12 Aralık) Vashington’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada ülkemizi ve hükümetimizi hedef alan ifadelerde bulunduğu üzüntüyle öğrenilmiştir. Ülkemizin terörizm ve radikalizmin her boyutuyla nasıl bir mücadele verdiğini en iyi bilmesi gereken bir makamda bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’ın gerçeklikle bağlantısı olmayan iddiaları hayret verici, temelsiz ve kabul edilemez niteliktedir.

Dost ve müttefik olarak görmeye devam ettiğimiz ABD’nin ülkemize aynı yaklaşımı sergilemesini ve her ne sıfat altında olursa olsun YPG gibi terör örgütlerine desteği bırakarak, geleneksel müttefiklik ilişkilerimiz ve uluslararası meşruiyete uygun şekilde ülkemizin kararlılıkla sürdürdüğü terörizm ve radikalizmle mücadelesine daha somut ve etkin destek vermesini beklemekteyiz." dedi.

(H.H.A.)MERKEZ/S.K.

Okunma : 379
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler