MERSİN’DE KIŞ ORTASINDA ÇİLEK HASADI | Hür Haber Ajansı

 

İndex

MERSİN’DE KIŞ ORTASINDA ÇİLEK HASADI

14 Aralık 2017, Perşembe 09:48:58 Kaydet Paylaş
MERSİN’DE KIŞ ORTASINDA ÇİLEK HASADI

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Mersin Silifke ilçesinde çileğin kilosu 10 liradan alıcı buluyor. Türkiye genelinde ağır geçen kış şartları yaşanırken, Mersin’in Silifke ilçesinde tarlada yetiştirilen açıkta çileğin satışına başlandı. Çileğin kilosu 10 liradan alıcısını buluyor.

Atayurt komisyoncular Derneği Başkanı Ali Türer’in aynı zamanda Atayurt Mahallesi’nde olan tarlasında çilek hasadı yapılırken, elde edilen 200 kilogram çilek İstanbul’a gönderildi.

Ali Türer çilek fidemizi Eylül ayında diktik. Aralık ayında hasadını yapıyoruz. Türkiye’nin açıkta ilk çilek hasadını yaptık,çileğin lezzeti aroması çok güzel. Allah kazancımızı bereketlendirsin diyerek açıklama yaptı. Sezon sonuna kadar 7 dönüm tarlasından 15 ton çilek beklediğini söyleyen Ali Türer kilogramı 10 liradan alıcı bulacağını açıkladı.

 

Yaz mevsiminde 1 ile 1,5 liradan satılan çileğin kış aylarında henüz tarlada iken 10 liradan alıcı bulduğunu söyleyen Atayurt Komisyoncular Derneği Başkanı Ali Türer özellikle Atayurt başta olmak üzere Arkum, Atakent ile Kurtuluş, Bahçeköy, Sökün, Çeltikçi mahallelerinde de çilek üretiminin yapıldığını söyledi. Türer, “Kış ortasında çilek hasat ettiğimizi görenler şaşkınlığını gizleyemiyorlar. Öyle ki, meyveleri gönderdiğimiz diğer illerden bu yönde de olumlu tepkiler alıyoruz. Şu an için sınırlı miktarda hasat edilen ürüne gelen talepleri karşılamakta güçlük çekiyoruz. Ancak bundan sonra yavaş yavaş hasat miktarı artacak. İlçe genelinde Mart ayının son günlerinden itibaren çilek bolluğu yaşanacağını ifade eden Başkan Türer, “Bu sezon 18 bin 350 dönüm alandan 65 bin ton çilek hasadının beklendiği ilçede, Temmuz ayı sonuna kadar devam edecek hasat boyunca çileğin bir bölümünün yurt içinde pazarlanması, bir bölümünün de başta Rusya olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç edilmesi bekleniyor. Çilek, ilçenin önemli bir istihdam kaynağı olarak dikkati çekiyor. Ekim döneminden hasat sonuna kadar yaklaşık 3 bin aileye geçim kapısı olan çilek, çoğunluğu kadınlardan oluşan binlerce kişinin el emeğinin ardından sofralara ulaşıyor.10 bin kişi bu sayede geçimini sağlıyor diye açıklama yaptı.

 

 

 

 

 

(H.H.A) MERSİN/ AYTEN B.
Bu Haberin Manşeti :

MERSİN’DE KIŞ ORTASINDA ÇİLEK HASADI
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 427
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler