MSB'den güvenli bölge açıklaması: ABD ile koordine için müşterek harekat merkezi kurulacak | Hür Haber Ajansı

 

İndex

MSB'den güvenli bölge açıklaması: ABD ile koordine için müşterek harekat merkezi kurulacak

08 Ağustos 2019, Perşembe 07:09:03 Kaydet Paylaş
MSB'den güvenli bölge açıklaması: ABD ile koordine için müşterek harekat merkezi kurulacak

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Milli Savunma Bakanlığı yetkilileriyle ABD askeri yetkililerinin Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge tesisine yönelik görüşmeleri tamamlandı. MSB'den yapılan açıklamada, ABD ile koordine için müşterek harekat merkezinin kurulacağı belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye yönelik olarak ABD askeri yetkilileriyle Milli Savunma Bakanlığında 5-7 Ağustos'ta yapılan görüşmeler tamamlandı.

MUTABAKAT SAĞLANDI

Görüşmelerde, Türkiye'nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması, bu çerçevede güvenli bölge tesisinin ABD ile koordine ve yönetimi için Türkiye'de Müşterek Harekat Merkezinin en kısa zamanda kurulması konusunda mutabakat sağlandı. Türk ve ABD askeri yetkililerince güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konusunda da mutabık kalındı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

ABD ASKERİ HEYETİ İLE GÖRÜŞMELER TAMAMLANDI

Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan 'güvenli bölgeye' yönelik ABD askeri yetkilileriyle yapılan görüşmeler tamamlandı

Görüşmelerde, Türkiye'nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması, güvenli bölge tesisinin ABD ile koordine ve yönetimi için Türkiye'de Müşterek Harekat Merkezinin en kısa zamanda kurulmasında mutabık kalındı

Güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konusunda mutabık kalındı.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ: TEDBİRLER ALINMASINDA MUTABIK KALINDI

ABD Büyükelçiliği'nden de yapılan açıklamada, "Endişeleri giderecek tedbirlerin alınmasında mutabık kalındı" ifadeleri kullanıldı.

 

Okunma : 105
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler