Notlarını Hackleyip Değiştiren Öğrenci | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Notlarını Hackleyip Değiştiren Öğrenci

18 Ocak 2019, Cuma 11:21:34 Kaydet Paylaş
Notlarını Hackleyip Değiştiren Öğrenci

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Diyarbakır'da 10. sınıf öğrencisi, yaklaşık bir hafta önce Milli Eğitim Bakanlığının not sistemini hackleyerek kendi notlarını ve devamsızlık durumunu değiştirdi.

Diyarbakır'da 10. sınıf öğrencisi, yaklaşık bir hafta önce Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) not sistemini hackleyerek kendi notlarını ve devamsızlık durumunu değiştirdi. Durumun okul yönetimi tarafından fark edilmesinin ardından öğrenci gözaltına alındı.

Olay, geçtiğimiz hafta Pazartesi Kayapınar ilçesinde bulunan bir okulda yaşandı. Edinilen bilgilere göre, yaklaşık 2 ay devamsızlığı bulunan 10. sınıf öğrencisi Sultan Şeymus M., iddiaya göre, MEB'in not sistemini hackledi.

59 GÜNLÜK DEVAMSIZLIĞINI 9 GÜNE İNDİRDİ

Burada notlarını 20'şer puan yükselten öğrenci, daha sonra 59 gün olan devamsızlığını da 9 güne indirdi. Öğrenciye not veren öğretmenler, sorunun kendilerinden kaynaklandığını düşünerek sistemi düzeltip eski haline getirdi. Sonraki gün tekrar sisteme giren Sultan Şeymus M., notları ve devamsızlığı tekrar kendine göre güncelleyince okul yönetiminin dikkatini çekti.

SİBER  SUÇLARLA MÜCADELE MÜDÜRLÜĞÜ DEVREYE GİRDİ

Polise haber verilmesinin ardından Siber Suçlarla Mücade Müdürlüğü ekipleri, not sistemini takibe aldı. Yapılan çalışmaların ardından Sultan Şeymus M.'nin evinde bulunan IP adresinden sisteme girildiğini tespit eden güvenlik güçleri, öğrenciyi gözaltına aldı.

(H.H.A) KARS/ÖZLEM S.

Okunma : 424
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler