Papazın Evi sahibini arıyor | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Papazın Evi sahibini arıyor

25 Eylül 2018, Salı 08:00:19 Kaydet Paylaş
Papazın Evi sahibini arıyor

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Dönemin Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından restore edildikten sonra 25 yıllığına Müftülüğe devredilen Papazın Evi, tarihi doku içerisinde çürümeye terk edildi.

Papazın Evi, Alibeyoğlu ile dönemin İl Müftüsü Hasan Basiş arasında 16 Şubat 2009 tarihinde imzalan protokolle müftülük tarafından Kültür Evi olarak hizmete sokulması amacıyla sözleşme yapılmasına rağmen o günden beri müftülüğün sahip çıkmaması yüzünden harabe haline geldi.

Kars Kalesi eteklerinde ve 12 Havariler Kilisesi’nin yerleşim alanında bulunan Papaz'ın Evi, Kars’ta İnanç turizminin önemli merkezlerinden biri olarak bu tarihten sonra da taşınmaz tescilli tarihi binalar arasında yer aldı ama halen adı bile telaffuz edilmiyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Kars Eski Valisi Günay Özdemir ile mevcut Kars Valisi Rahmi Doğan’ın özel girişimleri kapsamında Kars Kalesi ve çevresinde geniş çaplı restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılmasına rağmen, tarihi bina Papazın Evi görmezden gelindi.

Son yıllarda Ebul Hasan Harakani Türbesi, Kars Kalesi, Beylerbeyi Sarayı, hamamlar, taş köprü, Ulu Camii, Evliya Camisi ve Külliyesi ile birlikte birçok tarihi yapı, bölgede çevre düzenlemesi yapılarak bazı binalar istimlâk edildi. Kars Kalesi önünde bulunan gecekondular da yıkılarak tarihi doku, kültür, tarih ve inanç turizmine kazandırılmaya çalışılıyor.

Bilindiği gibi bölgede ki yüksek binalar ve gecekondular istimlâk edilip yıkıldı ki tarihi doku ortaya çıksın ve kendini göstersin. Papazın Evi de tarihi dokunun özellikle dünyada eşi ve benzeri olmayan bin 33 yaşındaki 12 Havariler Kilisesi’nin bir parçası olmasına karşın harabe olmaya terk edilmiş durumda. Dönemin Belediye Başkanı Alibeyoğlu tarafından müftülüğe tahsis edilmesinden sonra restorasyon işleri yarıda bırakılan tarihi yapının durumu içler acısı durumda zamana direniyor.  Evin tüm camları ve kapıları kırık ve içerisi ise depo olarak kullanılıyor. Duvarları ise bakımsızlıktan dökülüyor. Tarihi evi bu halde gören vatandaşlar ile yerli ve yabansı ziyaretçiler ise: “Adı Papazın evi ya onun için sahip çıkılmıyor” şeklinde değerlendiriyor. Tarihi değeri ve anlamı büyük olan aynı zamanda üzerinde Hz. İsa’nın 12 havarisinin kabartma rölyeflerini barındıran Dünyada bir eşi ve bir benzeri daha bulunmayan 12 Havariler Kilisesi’nin ayrılamaz parçası olan Papaz’ın Evi’nin başına gelenler ve içinde bulunduğu içler acısı durumu kısaca şu şekilde sıralamak  mümkün. Camları tamamen kırk, çerçeveleri harap vaziyette. Ayrıca kilise ile birlikte etrafını çevreleyen tarihi duvarlar ise ayakta zor duruyor ve yıkılmak üzere olduğu içinde büyük tehlike arz ediyor. İçerisine girdiğinizde ise tam bir içler acısı manzara ile karşılaşıyorsunuz. Daha önce Alibeyoğlu tarafından restore edilen evin iç donanımı ile birlikte ısıtma sistemi olan peç ise ayakta zor duruyor. Evin içerisinde tek bir sağlam döşeme kalmadığı gibi döşemekler çökerek bodrum ile birleşecek şekilde yerle bir olmuş. Çünkü bu ev sahibi sahiplik etmediği için tarihi doku içerinde görmezden gelinen tek tarihi yapı olarak beni kurtarın diyor. Bütün tarihi ve turistik binaların önüne önceki yıllarda tanıtım levhası yapıldı ama Papazın Evi’ne yapılmadı. Çünkü adından dolayı yok sayıldı. Papazın Evi ayrıca Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 2009 yılında hazırlanan Kars İli Kültür Envanterinde yer almadı. Ayrıca yine bu kurumun internet sitesinde de yer almadığı gibi her nedense neredeyse hiçbir yerde kayıt altına alınmamış ayrıca külttür ve tarihi varlığımız olarak kabul edilmemiş…”

(H.H.A.)KARS/CANCU Ç.
Bu Haberin Manşeti :

Papazın Evi sahibini arıyor
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 176
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler